321 der huid in aanraking komt. Het ontsmetten van de huid door chloorkalk dient daarna afzonderlijk te geschieden. Een regel, die ten slotte voor alle slachtingen geldt, is de verwijdering en vernietiging van de ademhalingsorganenimmers bieden deze een relatief groote kans nog smetstof te bevatten. Melk. Wanneer druppeltjes mosterdgas in water vallen, zakken ze naar den bodem en blijven daar langen tijd schijnbaar onveranderd, om ten slotte gehydrolyseerd te worden, waarna ze onschadelijk zijn. Valt mosterdgasvloeistof in melk, dan wordt een niet onbelangrijk deel in het vet der melk opgelost, waardoor het, vooral als de melk geschud wordt, over de vloeistof verdeeld kan blijven vandaar dat met dit gifgas in aan raking gekomen melk vernietigd moet worden. Hoewel andere chemische strijdstoffen een aanzienlijk geringer gevaar zullen opleveren, zelfs geheel ongevaarlijk kunnen zijn door de snelle hydrolyse, welke zal optreden, be staat toch zelden zekerheid, dat de melk voor consumptie volkomen geschikt is geblevenreuk en smaak en tevens prikkelwerking van chloorgas, ehloor- picrine, arsinengiftigheid der niesverwekkers. Veelal zal daarom vernietiging van den voorraad het verstandigst zijn. Eieren. Voor eieren komt als gevaarlijke chemische strijdstof uitsluitend het vloei bare mosterdgas in aanmerking. Ofschoon proeven oorspronkelijk hebben uitgewezen, dat deze vloeistof zoo langzaam door de schaal van de eieren heen dringt, dat het besmette ei na ontsmetting in chloorkalk voor de con sumptie weer geschikt schijnt, kunnen na langdurige besmetting van de schaal kleine kwanta mosterdgas toch doordringen, zoodat voorzichtigheid, ook na ontsmetting van de schaal met chloorkalk en koken van het ei, geboden blijft. Water. Het gevaar van vergiftiging door strijdgassen van water, bestaat vooral na contact met chloorpicrine, arseen-houdende niesverwekkers en mosterd gas, respectievelijk andere blaartrekkende gassen. De overige oorlogsgassen zooals phosgeen en perstof, worden door het water ongevaarlijk. Met chloor picrine besmet water heeft voor de slijmvliezen prikkelende eigenschappen en smaakt onaangenaam, zoodat de dieren het ongaarne nemen de arsinen kunnen, indien de besmetting sterk is, stilstaande wateren, respectievelijk reservoirs, door het arseen-gehalte onbruikbaar maken. Mosterdgas, dat slechts langzaam hydrolyseert, zakt grootendeels naar den bodem en kan dan bij het doorwaden b.v. van de ondiepe slooten contact nadeel doen aan de huid en kan het drinken van het besmette water het maag-darmkanaal ernstig benadeelen. Het gevaar voor vergiftiging is in de natuur grooter bij stilstaande wateren van beperkten omvang, dan van stroomend waterhet laatste brengt echter gemakkelijker verspreiding mede. Daar nevel van strijdbare gassen het water niet noemenswaard beïnvloedt, en alleen druppeltjes, respectievelijk vaste deeltjes van onverdunde strijd gassen tot vergiftiging van water kunnen voeren, bestaat het gevaar uit sluitend in de nabijheid van geëxplodeerde gasbommen, welke een regen van fijne deeltjes kunnen uitstorten in de naaste omgeving. Voor zoover het water in de vrije natuur betreft, wordt ontsmetting veelal aan de zelf ont smettende eigenschappen overgelaten. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 109