322 Geneeskundige Dienst. „Voorschrift voor den Bloedtransfusiedienst" door A. D. H. Telligen, officier van gezondheid 2de kl., uitgegeven door het Nederlandsche Roode Kruis en samengesteld in opdracht van de Centrale bloedtransfusie Commissie. Dit keurig uitgevoerde boekwerkje bevat naast de regels voor de organi satie van den bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis een tot in de finesses uitgewerkten leidraad voor de medische leiders en het administratieve personeel der verschillende rayons, waarin Nederland ten behoeve van dien dienst is verdeeld. Daarnaast kan men er aanwijzingen in vinden voor de bereiding van bloedgroepen-sera en voor de uitvoering der bloedgroepsbepaling met behulp van test-sera en test-roode-bloed- lichaampjes van de hand van Dr. Pondman. Aan het slot van het voorschrift zijn opgenomen modellen van de verschillende benoodigde formulieren, alsmede een schema van de landelijke indeeling in 56 rayons met de leiders der medische centra van deze rayons. Bij de lezing komt men onder den indruk van de groote hoeveelheid administratieven arbeid, welke aan een dergelijken dienst is verbonden. De practijk zal voorts nog moeten leeren, in hoeverre de hier gegeven voor schriften doeltreffend zijn. Aangezien de opzet van den Nederlandschen bloedtransfusiedienst echter is gebaseerd op het voorbeeld van buitenland- sche organisaties, welke hun deugdelijkheid in de practijk reeds hebben kunnen bewijzen, is de verwachting gewettigd, dat de resultaten bevredigend zullen zijn. Degenen, die in Nederlandsch-Indië belangstelling hebben voor het bloed- transfusievraagstuk en de oprichting van een transfusiedienst in hun omge ving overwegen, zullen goed doen van deze uitgave kennis te nemen, waarbij echter al dadelijk dient te worden opgemerkt dat zonder aanzienlijke wijzi gingen het Nederlandsche voorschrift voor de Indische verhoudingen niet toepasselijk is. „Staal tegen Staal" door Dr. V. M. E. Winters, reserve-officier van gezond heid 1ste kl. Koninklijke Landmacht. Uitgave nr. 33 der Schijnwerperserie, Uitgeverij het Spectrum, Utrecht 1939. Dit smaakvol uitgevoerde, vlot geschreven en rijk geillustreerde boek werkje voert, een spannende film gelijk, in 100 bladzijden druks de geschie denis der oorlogschirurgie aan ons geestesoog voorbij. Reeds in de oudheid zien wij heelmeesters de legers volgen om aan gewonde krijgslieden hulp te verleenen. Bij den toenmaligen stand der kennis omtrent den bouw van het menschelijk lichaam en het gebrekkige inzicht in het wezen der wond- infectie, kon het echter niet anders of de resultaten moesten weinig bevre digend zijn. Bovendien ging de medische zorg te velde in die dagen niet uit boven een zeer gebrekkig pogen tot individueele hulpverleening. Van eenig streven tot een zich volgens bepaalde beginselen aanpassen aan de moeilijke en onvoorziene omstandigheden van den oorlog, met het doel den gewondenstroom als geheel de voordeelen der behandeling op zoo effectief mogelijke wijze deelachtig te maken, was nog niets te (bespeuren. In de middeleeuwen bleef deze toestand vrijwel ongewijzigd. Ook in de daaraan aansluitende periode der nieuwere geschiedenis, kan men, hoewel mannen als Wirtz en Ambroise Paré reeds baanbrekend werk op het gebied der wond- en fractuurbehandeling hadden verricht en Sully onder Lodewijk XII zelfs de invoering van mobiele veldhospitalen had bepleit, nauwelijks van eenige vooruitgang spreken. Het zou aan Larrey, Napoleons grooten veldchirurg, trouwen volgeling en vriend, voorbehouden zijn een nieuwe aera in de geschiedenis der oorlogs chirurgie in te luiden. Zijn figuur is eenig in de historie en aan hem komt ongetwijfeld de eer toe de eerste te zijn geweest, wien het is gelukt den strijd van Staal tegen Staal ten gunste van het staal in zijn hand te keeren. Na Larrey komt dan een periode van buitengemeen snellen vooruitgang. De ontdekking der pathogene kiemen voert tot een doelbewustere bestrijding der wondinfectie (Semmelweis, Lister, Von Bergmann enz.) terwijl spoedig

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 110