323 daarna ook nieuwe wegen worden gevonden tot het met meer succes bestrij den der vanouds gevaarlijkste vijanden van te velde staande legers, de epidemische ziekten. Aan een ieder, die belangstelling heeft voor het werken en streven van den Militair Geneeskundigen Dienst te velde, kan de lezing van dit zeer interessante boekje warm worden aanbevolen. Medizinische Klinik, nr. 49, 8 December 1939. „Simulation von Krankheiten" door Dr. K. Buinewitsch (Kaunas). Een der meest voorkomende zelfmutilaties, om zich tijdelijk dan wel voor goed aan den militairen dienst te onttrekken, is de schotverwonding, welke dan zóó wordt toegebracht, dat zij den indruk moet maken in het gevecht te zijn opgeloopen. Om huidverbranding, welke al dadelijk het bedrog aan den dag zou doen treden, daarbij te voorkomen, schiet men door een brood korst dan wel door een dunne plank. Een doorgaand schot door de borst wordt vaak geïmiteerd, door een zijdelings stenk opgeheven huidplooi te doorschieten de na loslating der huidplooi vrij ver uit elkaar liggende in- en uitschotopening maakt dan den indruk van een penetreerende schotver wonding van den thorax. De longen blijven daarbij uiteraard ongedeerd en bloeduitstorting in de pleuraholte ziet men slechts zelden optreden. Huidulceraties pleegt men met etsende stoffen te bewerkstelligen of te onderhouden. Phlegmones kunnen door subcutane inspuitingen van terpentijn en petroleum te voorschijn worden geroepen. Inspuiting van genoemde stoffen in gewrichten voert als regel tot langdurige invaliditeit, ja soms zelfs tot definitieve verstijving der betrokken gewrichten. Tumoren bootst men na door subcutane injectie van oliën en paraffine. In den wereldoorlog is het zelfs een enkele maal voorgekomen, dat inguniaal-hemiën op bedriegelijke wijze werden geïmiteerd, door inscheuring der aponeurose met den vinger dan wel met een of ander instrument, zoodat bij den onderzoekenden arts de indruk werd gewekt van een open gebleven anulus inguinalis. Rectaal- prolapsen worden tot stand gebracht door aan een touw een zakje met erw ten of boonen in den endeldarm te brengen. Dit blijft daar zóó lang, tot de inhoud door vochtimbibitie sterk is uitgezet, waarna het met een ruk wordt verwijderd. De aldus ontstane slijmvliesuitzakking wordt dan verder door persen onderhouden en bevorderd. Vaak wordt spier- en gewrichtsrheumatisme gesimuleerd, door gedurende langeren tijd met sterk opgetrokken beenen in bed te blijven en bij het medisch onderzoek anamnese en klachten te produceeren van een chroni- schen rheumatiker. Röntgenbeeld en onderzoek in narcose kunnen deze gevallen als regel niet al te moeilijk tot ontmaskering brengen. Stotteren of doofstomheid simuleerende personen verzetten zich meestal heftig tegen narcose, omdat zij vreezen zich door spreken gedurende de verdooving te zullen verraden. Het moeilijkst te ontmaskeren zijn vaak degenen, die voor geven aan epilepsie lijdende te zijn. Hartafwijkingen (versnelde pols, arrythmieën, souffles) kunnen soms kunstmatig te voorschijn worden geroepen door een langdurig rijkelijk gebruik van sterke koffie of het rooken van sigaretten, welke uit theebla deren zijn gemaakt. Inwrijving van kwikzalf in de huid boven de longtoppen kan röntgenologisch den indruk van een topcatarrh doen ontstaan. Door het produceeren van zuurvaste staafjes, afkomstig uit het sputum van notoire tuberculoselijders, dat van te voren in den mond werd genomen, zijn de betrokken personen dan vaak in staat het bedrog, althans voorloopig, tot een voor hen goed einde te brengen. Inspuiting van een glucose- of eiwitoplossing in de blaas is een geliefd middel om suikerziekte dan wel een nieraandoening na te bootsen. Anaemieën worden soms opzettelijk veroorzaakt door het innemen van haemolytische giften en leverziekten door picrinezuur. Een tijdelijke bleekheid kan worden bewerkstelligd door het inwendig gébruik van azijn, het eten van krijft of het inbrengen van knoflook in het rectum. Ten slotte doet S. nog een interes sante mededeeling over de wijze waarop kunstmatig geïndureerde oedemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 111