327 staatkundige vraagstukken niet het geval is. Zoo op het eerste gezicht zou men zeggen, dat er tusschen de opgesomde en de Geallieerde voorwaarden geen onoverbrugbaar verschil bestaat. Toch is de kloof wijd en diep het nationaliteiten-beginsel staat tegenover Lebensraum. Valt nu t.a.v. de nog in het wel zeer verre verschiet liggende regelingen voor de neutralen hulp te verwachten van den grootste onder hen Bericht werd, dat Cordel Huil zich met hun gezanten in verbinding had gesteld om te vernemen, hoe zij zich die regelingen dachten dit bericht werd van verschillende zijden tegengesproken. Ook hier verkeert men dus weer in twijfel. Hetzelfde geldt omtrent Sumner Welles' reis naar Europa. Te zamen met Myron Taylor, Roosevelt's specialen vertegenwoordiger bij het Vaticaan, kwam hij in Italië aan, waar men zeer koel stond tegenover zijn zending. Na zijn bespreking met Ciano en den Duoe schijnt die koele houding te zijn omgeslagen in warme belangstelling. Thans is hij op weg naar Berlijn, waar hij op waarlijk luisterrijke wijze heet te zullen worden ontvangen. Spiegelt de Wilhelmstrasse zich aan de zending van Wilson's afgezant House, welke erop uitliep, dat Amerika zich in den wereldoorlog aan geallieerde zijde schaarde Na Berlijn staan nog Parijs en Londen op het programma, doch reeds nu wordt gemeld, dat daarna nogmaals Rome aan de beurt is. Hoewel Washington opmerkt, dat de reis slechts een oriënteerend karakter heeft, kan uit het vorenstaande toch ook wel worden afgeleid, dat Witte Huis, Vaticaan en Quirinaal zich te zamen inspannen om te redden wat nog te redden valtde vredespogingen leven nog en zoo lang er leven is, is er hoop. Zoo ooit, dan geldt dit nu voor Finland. Wel mag Moskou juichen, dat het de Mannerheim-linie heeft doorbroken, doch zulks betreft nog slechts de voorste strook. Ook doet men beter, niet te vragen, wat het bereiken van het behaalde succes heeft gekost. De strijd gaat echter voortnog is Wiborg (Viipuri) niet gevallen waardoor het Roode leger den 23sten zijn verjaardagsgesohenk ontging. Het kustwerk Koivisti ging door actie te land verloren, een deel van de versterkte strook moest worden prijs gegeven maar nog houden de Finnen dapper stand, thans in de lijn Sainio (enkele km Z. O. van Wiborg) -Heinjoki Vuoksimeer Suvantomeer Taipale (zie de schets). Zullen de Russen doorgaan, divisiën te Stellen tegenover de bataljons der Filmen Dan wordt het, tenzij een wonder geschiedt, weer een kwestie van tijd. Doch ook dan zal de strijd waarlijk niet zijn afgeloopenook in het open veld staat de Fin zijn man zooals in Februari weder bleek bij Kitela, Kuhmo, Suomussalmi en Pitkajervi, hoewel de Russen hier, na aanvankelijk te zijn teruggeslagen tot bij Sal- mijervi, later wisten op te dringen tot Nautsi (waar de Noorsche grens naar het N. W. terugbuigt). Kennelijk zetten zij er alles op, te beletten dat de Finnen over Petsamo hulp krijgen de Russische vloot en Duitsche schepen met zwaar geschut zouden zich aldaar bevinden doch ook Engelsche oorlogsbodems zouden derwaarts zijn vertrokken. Zoo strijden de Finnen voort terwijl de wereld nog beraadslaagt over de wijze waarop hun hulp zal worden verleend. Uncle Sam steekt niet graag geld in een faillieten boedel en levert dus slechts a contantde kleine neutralen hebben genoeg met zichzelf te doen, hoe gaarne zij ook zouden willen helpen. Zweden wees directe hulp af, doch het kan slechts met een bloedend hart zijn geweest, dat Koning Gustaaf de reden uiteenzette Zweedsche tusschenkomst zou een algemeenen oorlog ontketenen waarbij Zweden nog minder hulp aan Finland zou kunnen verleenen omdat het dan voor zichzelf zou hebben te zorgen. Toch hebben de Zweden wellicht reeds het meeste gedaanzij zonden z.v.m. materieel en velen namen vrij willig dienst, hetgeen in mindere mate ook van andere zijden geschiedde men noemde Hongaarsche en Italiaansche vrijwilligers en materieel als mede Fransch, Engelsoh en dwaze wereld Duitsch materieel, zij het, dat het laatste langs figuurlijke en letterlijke omwegen wordt geleverd. Doch overigens staan de geallieerden hier, gezien in het licht van Churchill's uitlating en Hoare Belisha's pleidooi, nu niet zoo'n best figuur met de ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 115