330 De regeering Wang Tsing-wei heette half Maart te worden ingesteld latere berichten luidden, dat onvoldoende voorbereiding noopte tot verder uitstel. Er komt dus weinig schot in de liquidatie van dit incident ondanks alle verzekeringen van het tegendeel. Een der Japansche parlementsleden waagde het dan ook, te vragen om een duidelijke uiteenzetting van Japans oorlogsdoel in China. Tokyo's betrekkingen met Moskou verbeterden er ook in de afgeloopen maand niet op het vlot niet met de handelsbesprekingen en de regeling van de verhoudingen op Sachalin terwijl het aantal grensoverschrijdingen in Mansjoekwo nog steeds niet afneemt. Engeland leverde enkele van de Asama-Maru gehaalde Duitschers uit. Door Frankrijk ingediende protesten over een bombardement van een spoortrein, waarbij enkele Franschen het leven lieten, werden geregeld doch niet dan na de zijdelingsche opmerking, dat die bombardementen zullen aanhouden, zoolang langs den spoorweg HaiphongKunming oorlogsmaterieel wordt aangevoerd, welk feit Parijs ten stelligste ontkent. De verhouding tot Amerika verbeterde ook al niet men neemt Washington zijn afwachtende houding ten zeerste kwalijk en reeds rees het denkbeeld, Japans vloot als drijfkracht van de politiek tegen de V.S.A. te bezigen. Aan de Philippijnen werd een niet-aanvals-verdrag aangeboden, welk aanbod te Manila nu niet bepaald met enthusiasme werd ontvangen kort daarop bevestigde de Am. Hooge Commissaris, dat de Philippijnen in 1946 onafhankelijk zullen worden, daarmede een einde makend aan allen twijfel en tegenstrijdige berichten dienaangaande. Ook t.a.v. Ned. toonde Japan zich bereid tot onderhandelen omtrent het opgezegde arbitrageverdrag en over handelsaangelegenheden alsmede tot het geven van een garantieverklaring voor Ned.-Indië of het sluiten van een niet- aanvals-verdrag. E.e.a. ligt in de lijn van Arita's verklaring, dat Japan in de Nanyo geen territoriale ambities heeft doch op zeer ruime wijze wenscht deel te nemen aan de economische exploitatiehet is zelfs niet in strijd met 's ministers vroegere uitlating, dat, hoe de uitslag van den oorlog in Europa ook moge zijn, daar noch elders op den duur vrede mogelijk zal zijn zoolang geen verandering wordt gebracht in de onredelijke verdeeling van de rijkdommen van de wereld. Aanvaarding door Nederland van de aan geboden garantie of sluiting van het voorgestelde verdrag zou echter weinig in overeenstemming zijn met de tot nu toe door onze regeering gevolgde politiek. Tot slot zij vermeld dat de V.S.A. besloten tot den bouw van slagschepen van 45.000 ton doch de volksvertegenwoordiging niet toestemde in verbete ring en uitbreiding van werken op Guam en Wake omdat zij militaire nood zaak daartoe niet aanwezig achtte. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 118