vele gevallen naar zich toe te rekenen Vanselow vermeldt hier omtrent verschillende treffende staaltjes194). Een soortgelijke maatstaf als t.a.v. levensmiddelen stelt de twee de alinea van artikel 17 facultatief m.b.t. brandstoffen de bunker- voorraad is nml. te beschouwen als een normale vredesvoorraad. Het is duidelijk, dat vaststelling van deze hoeveelheid weinig moei lijkheden kan baren. In 1907, toen nog niet met olie werd gestookt, kon deze facultatieve maatstaf t.o.v. de algemeene een afwijking zoowel in het mindere als in het meerdere beteekenen thans, nu het oliestoken den actieradius aanmerkelijk heeft vergroot, zal wel steeds het laatste het geval zijn. Overigens is die algemeene maat staf van bereiken van de naaste haven van het eigen land nog vrij gevig verschillende Staten hebben dezen beperkt tot een zoodanige haven in de vaartrichtingterwijl er voorts nog alle reden bestaat, mede rekening te houden met bondgenootschappe lijke havens 19B)De vraag, of de vaartrichting in aanmerking dient te worden genomen, is ter Tweede Haagsche Vredesconferentie gesteldEngeland, Japan, Perzië en Siam beantwoordden haar in bevestigenden zintoen daarmede in de definitieve redactie van artikel 19 geen rekening werd gehouden, waaruit viel af te leiden, dat de vaartrichting niet in aanmerking behoeft te worden geno men, maakten genoemde Staten t.a.v. onderwerpelijk voorschrift een voorbehoud 196)Al of niet verscherpt leidt het tot een bere kening, welke slechts aan de hand van grootendeels door de belang hebbende belligerente commandanten te verstrekken gegevens kan worden uitgevoerd de volgende factoren zijn toch van invloed le afstand tot de naastbij zijnde eigen of bondgenootschappelijke haven (de vaartrichting zullen genoemde commandanten ter ge heimhouding van hun actie als regel wel niet bereid zijn mede te deelen) 2e de snelheid 3e het verbruik bij een bepaalde snel heid 4e de nog beschikbare hoeveelheid192 19°) Voor de uitzonderingsgevallen, waarin belligerente oorlogssche pen in Nederlandsch rechtsgebied wettelijk aanwezig kunnen zijn, geeft artikel 10 N.P. '39 strenge voorschriften lid (1) van genoemd artikel laat zich evenwel niet uit over de wijze van berekening van de in te nemen hoeveelheid brandstof. Zulks is wel het geval in de Am. N. Pn. '14 en '39, welke niet de Ned. uitbreiding van eigen havens tot eigen of bondgenootschappelijke havens kennen197) 227 lw) Vanselow, blz. 459, Somlo-Walz, blz. 234. lor') Fauchille, 146313,14. 1M) Oppenheim, 333 onder (4). 1D7) V.z.v. de door verschillende Mogendheden in 1939 uitgevaardigde N.Pn. ons bekend zijn, staat Ned. (met België) in dit opzicht alleen (verg. Sc.N.P. '38 art. 5, lid 4 It. N.P. '39, art. 23)Nu enkele Staten zich op het gebied van neutraliteitsvoorschriften zeer eng hebben aaneengesloten zou, v.z.v. hun gebied een aaneengesloten geheel vormt, er zelfs aanleiding bestaan tot de vraag, of het geen aanbeveling verdient, dit gebied op het stuk

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 15