doch wel de beperking van eigen havens tot eigen havens in de vaartrichting. De derde alinea van artikel 19 dankt haar bestaan aan o.m. in Italië van kracht zijnde bijzondere voorschriften o.i. bewijst zij tevens indirect, dat de aanvulling van voorraden/levensmiddelen en brandstof in het algemeene geval binnen 24 uur (verg. artikel 12) moet geschieden 199) Ten slotte vestigen wij er nog de aandacht op, dat ook de aan vulling met levensmiddelen en brandstof niet mag geschieden uit 's lands voorraden 20°) en dat artikel 19 zich v.w.b. die aanvulling bepaalt tot onzijdige havens en reeden en zich derhalve niet uitlaat over bevoorrading binnen onzijdige territoriale wateren dan wel in open zee uit handelsvaartuigen, welke hun vooraden op onzijdig gebied innamen terzake verwijzen wij naar de opmerkingen om trent artikel 5 Z.O.V. Artikel 20. De oorlogsschepen van oorlogvoerenden, die brand stof hebben ingenomen in een haven eener onzijdige Mogendheid, kannen zich eerst drie maanden later weder in een haven van diezelfde Mogendheid van voorraad voorzien. Ook altikel 20 beoogt, te voorkomen dat onzijdig gebied wordt tot basis van vlootoperatiën tegen tegenstanders (artikel 5 Z.O.V.) de practijk heeft nog de waag gesteld, of het mede betrekking heeft op een minder dan drie maanden tevoren doch nog ondier vredesomstandagheden plaats gehad hebbende aanvulling van dien voorraad brandstoffen. De Ver. Staten beantwoordden deze vraag in bevestigden, Duitschland dat daarbij belanghebbend was in ontkennenden zin201). Wij kunnen de juistheid in het midden laten aangezien de vermelde waag zich onder de voorschriften van de Ned. N.P. '39 -niet kan volordoen. (Wordt vervolgd). 228 De Am. N.P. noemt als verdere grondslagen voor de berekening de snelheid van economische vaart, m.d.v. dat de aldus vastgestelde hoe veelheid met 30 wordt vermeerderd voor eventualiteiten, waarna bij zeil- naast stoomvermogen het totaal tot op de helft wordt terugge bracht. T.a.v. de Panamakanaalzone is bepaald, dat slechts rekening wordt gehouden met de naaste haven buiten dat gebied al hetgeen voor het bereiken daarvan wordt verstrekt, wordt afgetrokken bij nieuwe bevoorrading binnen 3 maanden in een andere Amerikaansche haven. Een soortgelijke beperking als in de Panamakanaalzone kenden in 1914 ook Chili, Columbia en Uruguay zij stonden slechts bevoorrading toe voldoende voor het bereiken van de dichtstbij zijnde kolenhaven in een anderen Staat los). van de artikelen 19 en 20 Z.O.V. als één geheel te beschouwen Zie terzake Zeeman, blzn. 737 en 739. 10S) Vanselow, blz. 460, Somlo-Walz, blz. 235. V.w.b. 1939 B.I.J.I. Oct. '39. lra) Fauchille, 146313. 20°) Fauchille, 1463u Frangois, blz. 510. 201) Vanselow, blz. 460 Somlo-Walz, blz. 235.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 16