van de stelling, zoomede de frontbreedte is er op gericht dat het vuurfront niet door een eenvoudige manoeuvre kan worden ver- onzijdigd. Door aldus den tegenstander voor het optuigen van zijn aanval een 'belangrijk tijdverlies op te leggen, verwaoht de verdediger in staat te zijn om met weinig offers te kunnen voldoen aan zijn opdrachtstandhouden tot een bepaalden toestand is bereikt c.q. standhouden tot een bepaald tijdstip. Opgemerkt dient te worden dat, voorgeval de terreingesteldheid den aan valler niet onomstootelijk tot een tijdroovende voorbereiding van zijn aanval dwingt, de hier beoogde tijdwinst veelal met minder risico kan worden verkregen door het voeren van een vertragende actie. In andere gevallen is de opzet van de verdediging om een over- madhtigen vijand bepaaldelijk tot staan te brengen, om aan zijn beslissenden aanval het hoofd te bieden. De inzet van vuurkracht mag in dit geval niet uitsluitend beoogen om den vijand het door schrijden van het voor de hoofdweerstandslijn gelegen terrein te beletten rekening behoort te worden gehouden met een poging om de stelling door een overvleugeling, een omvatting of een doorbreking te vermeesteren. Tegen een mogelijke overvleugeling of een omvatting is het inzetten van vuurkracht op den blootgestelden vleugel en op de open flank hoofdzakelijk op deze flank moet van huis uit over de geheele diepte een krachtig vuurfront worden georganiseerd. De eerste afweermaatregelen bestaan derhalve in een verdeeling van de vuurkracht over de diepte ter plaatse van den vleugel. Daarnaast behooren op de blootgestelde flank vuurkracht en stootkracht, plaatselijke reserves, aanwezig te zijn om tegen de omvattende en/of overvleugelende actie van den vijand op te treden [pt. 97 (1) Om aan een doorbreking het hoofd te kunnen bieden, moet het streven zijn te voorkomen, dat binnengedrongen afdeelingen het succes in de breedte en in de diepte kunnen uitbreiden (z.m. opeenvolgende lijnen van weerstand en grendelstellingen inrich ten) waartoe de vuurkracht dus over de breedte en over de diepte moet worden verdeeld. Hand aan hand met de verdeeling in de diepte van vuurkracht, gaat die van stootkracht bestemd om een verder doordringen te beletten en voor het terugwerpen van binnengedrongen, vijandelijke afdeelingen. Uit het vorenstaande moge blijken, dat het vraagstuk betref fende den inzet en het gebruik van fuseliereenheden bij de ver dediging wordt beheerscht door den duur van deze gevechtshan deling, door den factor tijd. Gevechtshandelingen welke een tijdelijk defensief karakter dragen als het optreden van voorposten bij de rustbeveiliging, het innemen van een offensief bruggenhoofd, 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 18