en het verrichten van verkenningenvoorts kunnen zij deel uitmaken van met de beveiliging belaste afdeelingen (vleugel beveiliging) ten slotte vormen zij in de hand van den comman dant een reserve aan vuurkracht en stootkracht bij onvoorziene omstandigheden. De nieuwe organisatie van het bataljon met ruimere indeeling aan mitrailleurs, eigent zich veel meer voor het voeren van een vertragende actie dan vroeger. Het gemis van de vierde fuselier compagnie zal zich bij een vertraging nauwelijks doen gevoelen. Alleen voorgeval door een zelfstandig bataljon het vertragend gevecht wordt gevoerd, zou een even aantal eenheden zich gemak kelijk leenen voor de verdeeling van de troepen over twee opeen volgende lijnen van weerstand. In dit geval kan bij de huidige organisatie van het bataljon de 3e fuseliercompagnie z.n. over beide stellingen worden verdeeld. De terreinomstandigheden echter kunnen ook een ongelijke verdeeling van krachten over twee opeenvolgende stellingen wenschelijk maken. De drie- indeeling mag dus nauwelijks als een bezwaar worden aange merkt. Een gewijzigd karakter krijgt het vertragend gevecht wanneer de beoogde tijdwinst niet door vertraging alleen kan worden bereikt en de vertragende actie in de laatste der achtereenvolgens ingenomen stellingen in een hardnekkige verdediging moet over gaan, zij het een hardnekkige verdediging van tijdelijken aard. Het gevecht krijgt dan den normalen hierna te bespreken vorm van de verdediging om tijdwinst. De verdediging om tijdwinst kenmerkt zich in de meeste gevallen door de omstandigheid dat gedurende korten tijd weer stand moet worden geboden aan een naar verhouding van de eigen sterkte overmachtigen tegenstander. De verdediger zal daarom hier in het bijzonder het terrein tot zijn bondgenoot zien te maken, hetzij door een aan beide zijden aangeleunde terrein- strook te bezetten, welke stelling uiteraard niet overmatig breed mag zijn ten einde aan een doorbrekingspoging het hoofd te kunnen bieden, dan wel door het innemen van een breede, zoo mogelijk aan één zijde aangeleunde, stelling met een kan het zijn ruim schootsveld. In beide gevallen vraagt de inzet van fuseliereenheden een nauwgezet afwegen van de vereischte diepte-groepeering. Vóór alles immers dient voor den duur van de gevechtshandeling het behoud van de stelling verzekerd te zijn. Dit geschiedt vooreerst door te voldoen aan den eisch van krachtige wapenwerking op het voorterrein daarnaast moeten troepen worden afgezonderd voor gevechtsbeveiliging en voor het vormen van plaatselijke reserves en van de algemeene reserve, dus voor de diepte- groepeering. 232

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 20