Voor geval rekening gehouden moet worden met een beslis- senden aanval, is het supprimeer en van de compagniesreserven o.i. niet verantwoord, ook al wordt over een vrij krachtige batal jonsreserve beschikt. In de voorsectiën binnengedrongen afdee lingen moeten onmiddellijk tot staan worden gebracht, en waar mogelijk door een tegenstoot worden teruggeworpen. Hebben eerst genoemde afdeelingen zich eenmaal in het terrein vastgezet, dan is het veelal te laat, ook al kan de tegenstoot met een sterkere afdeeling dan de compagniesreserven worden uitgevoerd. Heeft een overmachtige vijand eenmaal vasten voet in de stelling, dan is het afbrokkelen in de breedte en het doordringen in de diepte een kwestie van tijd. Juist door de zwakke echelonneering van de stelling wordt de toestand dan al vrij spoedig kritiek C. De langdurige verdediging. Een langdurige verdediging vereischt een sterke echelonneering in de diepte. Moest bij een verdediging om tijdwinst in bepaalde gevallen slechts rekening worden gehouden met een beslissenden aanval van den tegenstander, bij het verdedigend te voeren gevecht komt de aanval, zoo niet vandaag dan morgen. Methodisch opgezet en systematisch uitgevoerd zal de beslis sende aanval vooropstellend dat de tegenstander overmachtig is noodzakelijk leiden tot een ernstige bedreiging van een of meer gedeelten van het front, een of beide vleugels, de flank(en) en/of den rug. Een krachtige nabijverdediging, een krachtige bescherming van de vleugels, een oordeelkundig opgestelde gevechtsbeveiliging, zul len onderscheidenlijk alle krachten moeten inspannen om de bedreiging af te wenden. Plaatselijke reserves moeten gereed staan om in letterlijken en figuurlijken zin in de bres te springen, voor geval vijandelijke afdeelingen de stelling waar dan ook binnendringen. Plaat selijke reserves moeten gereed staan om elke uitbreiding van een voorloopig succes met vuur te verijdelen. Door op deze wijze voet voor voet de bezette terreinstrook te verdedigen en den aanvaller tot langdurige, uiterste krachtsinspanning te noodzaken gepaard aan het toebrengen van ernstige verliezen, moet de aanval tot staan worden gebracht. Omtrent den inzet van de fuseliercompagnieën bij een langdurige verdediging, gelden dezelfde overwegingen als elders reeds bespro ken. Deze eenheden dienen vooreerst voor aanvulling en verster king van het vuur der mitrailleurs voor de nabijverdediging zij moeten voornamelijk worden opgesteld in de terreinstrooken welke bepaaldelijk door vuur- en stootkracht moeten worden verdedigd, in de steunpunten. In verband met het langdurig karakter zal evenwel de krachts verhouding tusschen eerste en tweede linie verschillen met die bij 236

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24