nog door de wielen kan worden bereikt, zijn deze terreinen niet bepaald ondoorschrijdbaar indien de bodem, zonder nu bepaald nat of drassig te zijn, echter bestaat uit een dikke vette of taaie kleilaag, vullen zich zeer spoedig de groeven in de banden en slippen de wielen door. In algemeenen zin kan worden opgemerkt, dat wieltrekkers zich slecht eigenen voor gebruik in weeken bodem of in drassige terreinen, waarbij de prestaties echter beter worden, naarmate het aantal (aangedreven) wielen grooter is. De aanwezigheid van eenige bodembegroeiing of van padistroo werkt zeer gunstig. De verrichtingen van de tractoren gingen uiteraard ver uit boven die van de wielvoertuigen, met name die van den Vickers-tractor. Om een enkel voorbeeld te noemen werd door dezen tractor een houwitser van 10,5 cm, welke tot aan de assen in een zeer dikke, taaie kleilaag was weggezonken, met een flinke snelheid door het terrein gesleept en daarna zelfs door een aantal karbouwengaten. Duidelijk demonstreerden zich de groote voordeelen van de open gewerkte rupsbanden, waardoor werd bereikt, dat deze zich niet omvormden tot een dikken modderband zonder adhaesie aan den bodem. Na enkele tientallen meters gereden te hebben op vasten bodem, reinigden de banden zich automatisch. De C.K.D.-tractor met zijn veel zwakkeren motor en massieve rupsbanden, welke enkele malen aankoekten tot een dikken, doorslippenden modder band, was niet tot dergelijke prestaties in staat, al lag het gebodene aanmerkelijk hooger dan dat van beide wieltrekkers. Indien echter aan dezen tractor de noodige verbeteringen worden aangebracht (o.a. een krachtiger motor en opengewerkte rupsbanden), zal ook deze trekker ongetwijfeld aan hooge eischen voldlo'en. Veilig kan hier de conclusie worden getrokken, dat voor werk zaamheden in dergelijke terreinen de tractor met rupsbanden op zijn plaats is. Ad 7°. Ten einde een inzicht te verkrijgen betreffende de ver richtingen van de onderscheidene trekkers inzake het overwinnen van de vele, in elk terrein voorkomende kleine hindernissen, wer den de voertuigen, wederom met last, voor talrijke obstakels van verschillende zwaarte geplaatst. Ook hier bleek het wielvoertuig achter te staan bij de rupstractoren. Een sawahcomplex met vele galanggans, waaronder van 75 cm tot 1 m, (foto nr. 10) vormde voor de rupstractoren geen groote moeilijkheden en kon in een zeer rustig tempo worden genomen. Met de wielvoertuigen werden dergelijke terreinen niet bereden wel werden hiermede proeven genomen op sawah's, met op grooteren afstand van elkander gelegen lagere galanggans. Een wieltrekker heeft voor het over winnen van dergelijke hindernissen in het algemeen eenige snel heid noodig, welke bij dicht op elkander gelegen obstakels niet voldoende kan worden verkregen. De rupstractoren daarentegen nemen dergelijke hindernissen met zeer weinig snelheid, hetgeen 245

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 33