De wieltrekkers en de Vickers-tractor namen zonder bezwaren plassen, riviertjes e.d. tot een diepte van 60 a 75 cm bij goeden ondergrond dit laatste was zelfs voor den tractor niet nood zakelijk. De C.K.D.-tractor stond in dit opzicht ten achter, omdat de uitlaat te laag was aangebracht, hetgeen echter zonder eenig bezwaar kan worden verbeterd. De Tempowagen nam, op enkele uitzonderingen na (o.a. de ver richtingen in week sawahterrein)aan de meeste proeven deel, met over het geheel zeer bevredigende resultaten. De C.K.D.- commandowagen is n.o.m. te zwaar voor gebruik bij de mobiele artillerie. Naar aanleiding van de hiervoren uiteengezette proefnemingen en de daarbij verkregen resultaten kunnen o.i. de volgende conclu sies worden getrokken cl. voor het trekken van geschut, dat voor gebruik grootendeels is aangewezen op de goede wegen en het nabij deze wegen gelegen terrein, i.e. de luchtdoelartillerie en het zwaardere veldgeschut, verdient toepassing van het wielvoertuig aanbeveling. In den geboden vorm voldeed de Ford met trado en steunwielen aan hoogere eischen dan de Maple Leaf, welke laatste dan ook n.o.m. in dien zin zal moeten worden omgebouwd. Hierbij wordt nog aangeteekend, dat voor de verplaatsing met groote snelheid langs goede weigen, waarin zware hellingen, van het 5 ton wegende geschut van 8 cm ld. de Fordconstructie uitstekend voldeed. Deze proeven werden niet met het andere voertuig genomen. b. voor het trekken van artillerie, welke haar gebied van actie voornamelijk op de secundaire wegen en in het terrein moet zoeken, is de rupstractor het aangewezen voertuig. De Vickers- tractor voldeed op uitstekende wijze aan hooge eischen. De prestaties van den C.K.D.-tractor waren minder. Aan dit voertuig zijn verbeteringen noodzakelijk, o.a. een krachtiger motor, open gewerkte rupsbanden, een hooger geplaatste uitlaat en waterdichte afsluiting aan de onderzijde alsdan zal ook dit voertuig n.o.m. ongetwijfeld aan zeer hooge eischen voldoen. Beide tractoren zul len van een D.A.F. her-trekhaakoonstrudtie moeten worden voor zien. c. voor de pionierafdeelingen en de telefoonafdeelingen kan een wieltrekker, als sub a genoemd, alleszins voldoende worden geacht, al biedt uiteraard een organisatie met de rupstractoren meer en grootere mogelijkheden. d. voor het transport van batterij- en afdeelingsstaven is de C.K.D.-commando-auto te zwaar. Deze eigent zich meer voor snelle verplaatsing van staven van groote eenheden langs de wegen. De Tempowagen, hoewel aan den kleinen kant, zou voor de daartoe in aanmerking komende staven van de mobiele artillerie een zeer 247

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 35