bruikbaar vervoermiddel vormen, al zal ook hier een rupsvoertuig beter zijn. Van het mobiele veldgeschut zullen enkele vuurmonden, bij invoering van moderne tractiemiddelen, een aantal verbeteringen behoeven. Om van de grootere snelheden gebruik te kunnen maken, zal het veldkanon van 7,5 cm van een ander rij gestel moeten worden voor zien, ten einde vernieling van het materieel door schokken en trillingen te voorkomen. Gewenscht zijn raden met luchtbanden deze zijn ook gunstig bij het doorschrijden van terreinen met weeken bodem en een goede asveering. De gedachten gaan hier naar den z.g. buquor adaptor, een Amerikaansche vinding, welke op vrijwel alle affuitconstructies kan worden toegepast en waar mede momenteel proeven worden gehouden. Een beschrijving van den adaptor treft men aan in het W.J. 1938. Voorts zullen -de rijremmen van het veldgeschut moieiten worden verbeterd. De werking daarvan is thans niet geheel bevredigend bij het afdalen van de zwaardere hellingen in asfaltwegen. Op andere wegen doet zich dit gebrek minder gevoelen. Aandacht zal moeten worden besteed aan het vervoer van de munitie dit dient zoodanig te zijn, dat gelijktijdig met den vuur mond een zekere hoeveelheid munitie in de stelling wordt gebracht. De caissons zullen van een veerend rijgestel op luchtbanden moe ten worden voorzien, ten einde het geschut te kunnen volgen. Voor de houwitsers, waarvan de munitie tot dusver op vrachtwagens werd vervoerd, zullen munitiekarren moeten worden vervaardigd, welke met den vuurmond in de stelling worden gebracht. Een dergelijk voertuig is nagenoeg ter beproeving gereed. Hoewel slechts zijdelings met de geboden beschouwingen ver band houdende, wordt opgemerkt, dat het van een onmiskenbaar voordeel is, indien de in den gevechtstrein van de batterijen aan wezige munitie, althans ten deele in karren van de zelfde con structie, als die van de stukken, wordt medegevoerd. Door de ledige munitiekarren van de stukken te verwisselen tegen die uit den gevechtstrein is een snelle munitieaanvulling mogelijk. Intusschen hebben de noodige aanschaffingen van tractie- materieel plaats gevonden. Behalve de hiervoren genoemde, deden zich uiteraard nog andere en zeer belangrijke factoren gelden, welke de keuze van het materieel beïnvloedden. In groote trekken zal de toekomstige tractie als volgt kunnen worden aangenomen a. de mortieren worden integraal uitgerust met C.K.D.- tractoren, welke dan van de reeds genoemde verbeteringen zullen worden voorzien b. de veldkanonnen krijgen dezelfde tractorende caissons zullen worden vervoerd achter wieltrekkers met voorwielaandrij ving en met trado-ombouwconstructie, steunwielen enz. 248

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 36