5. KUSTVERDEDIGING OP JAVA (I) door H. L. HOORWEG, Kapitein van den Generalen Staf. INLEIDING. Een actie van een buitenlandschen vijand tegen ons Java-leger heeft de merkwaardigheid te allen tijde door een landing te moeten worden voorafgegaan. Het ligt dus voor de hand dat de eerste ontmoeting met den vijand zich aan of nabij de kust zal afspelen. Een gelukkige omstandigheid daarbij is, dat Java's kust, en in het bijzonder de zuidkust, slechts betrekkelijk weinig goede of bruikbare landingsgelegenheden biedt. Toch is het aantal daar van nog zoo groot dat het onmogelijk zou zijn al die landings- punten ter verdediging in te richten. Dit is gelukkig ook niet noodig. Immers, behalve dat sommige landingspunten of -strooken slechts voor landing van kleine troepeneenheden geschikt zijn, speelt bovendien de ligging dier punten ten opzichte van de strate gische objecten op Java een belangrijke rol. Voor landingspunten, die ver van strategische objecten ver wijderd liggen, kan worden volstaan met bewaking van het lan- dingspunt, indien maatregelen zijn voorbereid om direct na de melding der landing daarvoor geëigende troepen in de gevaarlijke richting uit te zenden teneinde den gelanden vijand in zijn basis aan te grijpen en terug te werpen, hem in te voren verkende en voorbereide stellingen op te vangen dan wel door vertraging van zijn opmarsch aan andere deelen van het Veldleger tijd en ruimte voor concentratie te verschafffen. Iets dergelijks zal moeten geschieden indien een landingsstrook een zoodanige uitgestrekt heid heeft, dat met de voorhanden middelen een effectieve directe verdediging van de kust niet mogelijk is. Voor dichter bij strategische objecten gelegen landingsplaat sen zal aan het direct ter verdediging inrichten van het betrokken kustgedeelte bezwaarlijk zijn te ontkomen. Die verdediging zal een zoodanige kracht moeten hebben dat de risico's, welke de vijand bij een landing op dat punt loopt, de voordeelen van den korteren afstand tot het object doen verloren gaan. In dit geval behoeft geen sprake te zijn van hardnekkige verdediging doch kan het doel worden bereikt door den vijand vóór en tijdens de landing z.v.m. verliezen toe te brengen, om vervolgens het gevecht af te 250

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 38