breken, en, afhankelijk van de wederzijdsche krachtverhoudingen, tot een vertragende actie dan wel tot harceleeren van 's vijands basis over te gaan. Men zou hier kunnen spreken van een vertra gende directe verdediging. Op deze wijze kan worden bereikt dat den vijand dezelfde vertraging en meer moeilijkheden, worden bezorgd dan wanneer hij op een verder gelegen niet versterkt punt was geland, hetgeen hem er wellicht toe kan brengen van huis uit het verder gelegen landingspunt te verkiezen, indien hij althans weet dat het dichterbij gelegen landingspunt verdedigd wordt. Dit resultaat kan in vele gevallen met bescheiden middelen worden bereikt. Ligt het landingspunt op korten afstand of in de onmiddellijke nabijheid van het strategische object, dan kan niet met bemoei lijken van de landing worden volstaan, doch zal, wil men het object niet van huis uit prijsgeven, de landingsstrook hardnekkig verdedigd moeten worden, d.w.z. dat met inzet van alle beschik bare krachten en door standhouden tot den laatsten man de landing moet worden belet, hetgeen met hardnekkige directe ver dediging zou kunnen worden aangeduid. Dit laatste geval nu, het moeilijkste, maar ook het meest leer zame, willen wij aan een nadere beschouwing onderwerpen. Wij zullen daarbij eerst nagaan welke personeele en moreele factoren zich daarbij doen gelden, vervolgens het algemeen beeld van de landing en de daartegen te nemen maatregelen in beschouwing nemen om ten slotte alle aan de hardnekkige directe kustverde diging te stellen eischen in het kort samen te vatten. PERSONEELE EN MOREELE FACTOREN. Het verdient aanbeveling dat troepen, die bestemd zijn voor de hardnekkige verdediging van een bepaald kustvak, daarin vol komen thuis zijn. Terreinkennis is voor deze troepen van het hoogste belang, omdat zij in de verwarring, welke na een geslaagde landing steeds pleegt te ontstaan, van die terreinkennis gebruik zullen moeten maken om de krijgskansen te doen keeren, daar de tegenstander in het algemeen niet over dezelfde terreinkennis zal kunnen beschikken vooral niet indien de terreinomstandigheden aan wijziging onderhevig zijn en overigens in het handgemeen de kansen vrijwel gelijk zijn, althans indien men geen vijand met oorlogservaring tegenover zich krijgt. Dit brengt met zich mee dat deze troepen veel in het te verde digen kustvak en het omliggende terrein moeten oefenen, en dus bij voorkeur in dat terrein of in het naastbij gelegen garnizoen moeten zijn gelegerd. Dit veronderstelt in ons beroepsleger voorts, dat voor de verde diging van het kustvak bij voorkeur beroepstroepen worden aan gewezen. Hiervoor pleiten nog andere factoren. Immers, zooals 251

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 39