echelons en het is goed dit in het oog te houden zullen als regel slechts daar landen, waar het eerste echelon succes heeft gehad. Het gaat er dus voornamelijk om het eerste echelon met alle kracht af te wijzen, c.q. na geslaagde landing en vóór volgende echelons aankomen, in zee terug te werpen en de verdediging op dit punt te reorganiseeren. Nu is het mogelijk dat landingssloepen van transportschepen misschien beter bewapend en sneller zijn dan sloepen van kruisereskaders, misschien zelfs wel gepantserd en van geschut voorzien, en wellicht zullen zij worden begeleid door zwemtanks (hoewel die voorshands voor gebruik ter zee nog weinig geschikt lijken), doch het algemeen beeld van de landing zal daar betrekkelijk weinig door veranderen, behoudens dat de tijden korter worden, en dat de aanvaller minder en de verde diger meer aan vuur is blootgesteld. Waar het voornamelijk om gaat, is, dat bij een landing in kleinen stijl wellicht de frontbreedte van het eerste echelon alsook het aantal hulpwapens, en dus het aantal landingsechelons kleiner is dan bij een landing in grooten stijl. De gelande troepen hebben dus minder gevechtskracht, zoo dat de verdediger uit dien hoofde minder aandacht zou behoeven te besteden aan de verdediging in de diepte. Echter hebben die troepen ook grooter beweeglijkheid bij een beperkte gevechts- taak zij kunnen dus sneller het succes uitbuiten, waardoor het genoemde voordeel voor den verdediger weer grootendeels ver loren gaat. Het verschil zit dan ook minder in de organisatie van de hoofd- weerstandsstrook, dan wel in de sterkte der reserves. Bij een landing in grooten stijl dient de verdediger over aan zienlijke reserves te beschikken, welke, indien de tijd en de omstandigheden dit toelaten, ten deele uit het achterland kunnen worden aangetrokken (deelen van het veldleger). Zoowel bij een landing van landingsdetachementen van kruiser eskaders, als bij landingen in grooten stijl, moet de verdediger er op rekenen, dat de aanvaller, indien hij de landing op een ver sterkt kustgedeelte waagt, zal trachten zijn tegenstander z.v.m. te beletten de landende troepen te hinderen. Dit doel kan worden nagestreefd door de volgende maatregelen artilleriebeschieting van het voor de landing uitgekozen en te voren nauwkeurig verkende kustgedeelte, teneinde de verdediging te desorganiseeren en den verdediger te dwingen in zijn schuilplaatsen te blijvenx) het leggen van een nevelscherm tusschen (transport-) vloot en kust, waardoor het tijdstip en de plaats van de landing zoo lang mogelijk worden geheim gehouden 253 b Men bedenke hierbij dat het inschieten op de kustlijn voor de scheeps- artillerie bijzonder gemakkelijk is, zoodat al wat zich in de onmiddellijke nabijheid van de kustlijn bevindt in het bijzonder aan efficiënte beschieting is blootgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 41