sloepen, en (indien die binnen vuurbereik liggen) van de schepen tijdens het overladen in de sloepen. Deze mitrailleurs (waarvoor in sommige gevallen die van groot kaliber kunnen worden gebe zigd) demaskeeren zich dus vroegtijdig, zoodat er niet op mag worden gerekend dat die voor 'het flankeerend vuur voor de stel ling langs (of voor luchtdoelbestrijding) nog beschikbaar zijn. Het flankeerend vuur moet dus worden opgedragen aan andere mitrail leurs, die in fronit zoo goied gedekt zijn, dat zij met zekerheid aan het stormvuur kunnen deelnemen deze vuren dus onder geen enkele omstandigheid frontaal en kunnen in sommige gevallen meer landwaarts in worden opgesteld. Staan zij in voorste lijn, dan zullen zij in zware betonkazematten dienen te worden opgesteld, welke minstens granaatvrij moeten zijn, zooals door de Duitschers in den vorigen oorlog op de Vlaamsche kust werd toegepast. Een aantal mitrailleurs zal tenslotte bestemd moeten worden voor het bestrijken van de hindernissen waarvoor de vijand na doordringen in de hoofdweerstandslijn in elk geval tot staan moet worden gebracht. Deze mitrailleurs zijn minder aan directe beschieting blootgesteld en zullen dus in minder zware dekkingen kunnen worden opgesteld. Het antitankgeschut en de tankbuksen zullen bij de bestrijding van de gewapende sloepen en begeleidende zwemtanks goede diensten kunnen bewijzen de vuuropening zal echter niet mogen geschieden voordat de te bestrijden middelen voldoende genaderd zijn om uitwerking van het vuur te kunnen verwachten dit ten einde te voorkomen dat deze wapenen voortijdig door den tegen stander buiten gevecht worden gesteld. De mortieren zullen in hoofdzaak worden bestemd voor het bestrijden van den vijand nadat hij voet aan wal heeft gezet, ten einde hem het consolideeren van het vermeesterde terrein te belet ten, en voorts voor 'ondersteuning van het tegensitooten of tegen aanvallen der eigen reserves. De zware mitrailleurs zullen, indien de vijand over gevechts vliegtuigen beschikt, in de eerste plaats moeten worden bestemd voor de bestrijding van laagvliegende vliegtuigen, die in de periode onmiddellijk voorafgaande aan de landing voor den verdediger gevaarlijker zijn dan de vlakbaanwapenen der begeleidende motor booten of tanks. De karabijnmitrailleurs zullen over de hoofdweerstandslijn en de achtergelegen weerstandskernen moeten worden verdeeld. Men bedenke hierbij dat de diepteverdediging bij de hardnekkige ver dediging van groot belang is, terwijl een te groote masseering van automatische wapenen langs de kust nutteloos is en bovendien er toe leidt dat bij wijze van spreken ieder schot van den tegen stander een eendvogel is. Een goede functionneering van het vuur plan moet dan ook niet worden gezocht in een verdichting van het aantal vuurorganen, opdat verliezen het vuurplan niet ernstig zullen verstoren, doch veeleer in een zeer goede terreinversterking 257

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 45