die de verliezen tot een minimum reduceert, gepaard aan een oor deelkundige verspreiding van doelen. En aangezien een hardnek kige kustverdediging slechts wordt gevoerd op bepaalde kustge- deelten, welke in vredestijd daarvoor ten volle kunnen worden ingericht, mag de eisch van een zeer deugdelijke versterking van het terrein ook worden gesteld, zulks in .tegenstelling met bijv. de rivierverdediging in den bewegingsoorlog, waarbij in het alge meen de terreinversterking slechts vluchtig zal kunnen geschieden. TERREINVERSTERKINGEN DER INFANTERIE. Zonder een oordeelkundige toepassing van de terreinversterking zal met de beschikbare troepen nooit het hoogste rendement kun nen worden bereikt. Het geld dat daarvoor in den grond gestoken wordt brengt ruimschoots zijn rente op, zooals thans de Maginot- en Siegfriedlinie wel bewijzen. Echter rijzen hierbij de volgende vragen is het nooidig .die versterkingen in vredestijd uit te voeren, of kan dit tot oorlogstijd worden uitgesteld, en indien uitstel tot oorlogstijd niet mogelijk is, is dan uitvoering in vradeistijd wel igeweoscht met het oog op de geheimhouding. De eerste vraag is niet zonder meer ontkennend of bevestigend te beantwoorden, daar hier behalve de strategische toestand ook het terrein een hartig woordje mee spreekt. In terrein met lagen grondwaterstand zal het .grondverzet voor het maken van de benoo- digde veldversterkingen door ingravingen en ophoogingen met elkaar in evenwicht te brengen op de meest economische wijze kunnen geschieden, zoodat uit dien hoofde, indien het benoodigde houtconstructie- en bekleedingsmateriaal beschikbaar is, in betrek kelijk korten tijd iets kan worden bereikt. Het zou ons te ver voeren thans in 'de finesses na te gaan wat als minimum in het geheele verdedigingssysteem dient te worden bereikt, en hoeveel tijd daarmee gemoeid zou zijn hiermede zou alleen al een artikel gevuld kunnen worden. Als voorbeeld moge echter dienen, dat voor een sectie infanterie in de hoofdweerstandslijn benoodigd zal zijn 1 cop.sie.cdt. type V.T. jig. 26a 7 scherfvrije schuilpln. 21 7X2 scherfvrije schuilnissen 20 Voor andere onderdeelen, staven, e.d. zullen naar rato de noodige voorzieningen moeten worden getroffen. Hiermede zal, volgens 258 150 m gv. loopgraaf, bekleed en met km.ostln.en munitienissen. 1000 m gemeenschapsloopgraaf loopgraafprivaten (6 man) p.m. 28 p.m. p.m. p.m. maskeering opruimingen hindemissen

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46