een door ons uitgevoerde berekening, in terrein met lagen grond waterstand, indien de benoodigde materialen in de omgeving aan wezig zijn en door onderdeelen op oorlogssterke gewerkt wordt met groot pioniergereedschap gedurende 8 uur per dag (wat aan de kust wel het maximum genoemd mag worden), een week gemoeid zijn. Vanzelfsprekend zal, indien de benoodigde materialen niet ter plaatse aanwezig zijn, of indien de werken gedeeltelijk in beton moeten worden uitgevoerd zooals hiervoren ten minste voor flankeerende mitr.ostln. en voor niet goed te camoufleeren objec ten bepleit aanzienlijk meer tijd benoodigd zijn. Daar een zoo lange voorbereidingstijd niet altijd beschikbaar zal zijn, in het bijzonder indien men rekening moet houden met de mogelijkheid eener strategische overvalling, is het dus gewenscht in vredestijd den versterkingskundigen arbeid voor zoover moge lijk te doen uitvoeren. Dit geeft bovendien, indien van meer per manente materialen wordt gebruik gemaakt, den waarborg dat alles doelmatiger en solieder kan worden uitgevoerd, en dat meer aandacht kan worden besteed aan een voorbeeldige camouflage. Indien vanwege de terreingesteldheid doelmatige camouflage onmo gelijk is, moeten de nadeelen daarvan worden ondervangen door toepassing van zwaardere dekkingen (gewapend beton). Heeft men te maken met terreinen met hoogen grondwaterstand, hetgeen in vele (soms door moerassen begrensde) kustgebieden het geval is, dan zal dus gerekend moeten worden op uitvoering van de werken in ophooging. Veelal zal de daarvoor benoodigde grond in de naaste omgeving niet te verkrijgen zijn, omdat het maken van uitgravingen het ontstaan van plassen, en dus het uit breken van malaria, in de hand zou werken. Indien de grond wel beschikbaar is, zou het grondverzet toch door het werken in ophoo ging zoo aanzienlijk grooter zijn dan in het eerder besproken geval, dat men er in eenige weken en wellicht maanden nog niet mee klaar zou komen en reeds daarom het wachten met de uit voering tot oorlogstijd niet verantwoord zou zijn. Bij uitvoering in ophooging kunnen bovendien verschillende grootere werken in vredestijd voordeeliger en doelmatiger in (gewapend) beton wor den uitgevoerd. Enkele werkzaamheden zullen noodgedwongen tot oorlogstijd moeten worden uitgesteld, bijv. het maken van draadversperringen en andere draadhindernissen, aangezien de zeelucht sterk degra- deerend op dit draad inwerkt. Er zal dus voor de troepen, in geval een landing waarschijnlijk of mogelijk wordt geacht, de eerste dagen nog voldoende werk zijn. Waar het voorts van het grootste belang is dat de troepen bij den aanvang van het gevecht volkomen fit zijn nogmaals wijzen wij er op dat dit de eerste ontmoeting met den vijand zal zijn is o.i. ook uit dien hoofde een uitstellen van meer werkzaamheden tot oorlogstijd hoogst ongewenscht. 259

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 47