7. EEN NIEUWE REGELING OP DEN STAAT VAN OORLOG EN BELEG. Zooals destijds in het I.M.T. 1937 nr. 2 op blz. 136 e.v. werd uiteengezet was vervanging van de bestaande „S. v. O.", welke dateerde van 1904 en gebaseerd was op het oude Regeerings- reglement, i.v.m. de invoering in 1925 van de Wet op de Staats inrichting van Ned.-Indië geboden. Na langdurige studie en overleg hebben de huidige omstandig heden ten slotte nog tot een onverwacht snel tot standkomen van de nieuwe regeling bij Algemeenen Maatregel van Bestuur (Kon. Besluit van 13 September 1939 nr. 32 afgekondigd bij G.B. van 28 Sept. 1939 nr. 31geleid; bij de tot standkoming werd de Volksraad i.v.m. den vereischten spoed uitgeschakeld. Wij laten hier de bepalingen van bovengenoemden Alg. M. v. Best. volgen 269 HOOFDSTUK I. Algemeene Bepalingen. Artikel 1. (1). Elk gedeelde van Nedenlandsch-Indië kan, bij besluit van den Gouverneur-Generaal, in staat van oorlog of in staat van beleg worden verklaard, wanneer naar zijn oordeel le. oorlog of oorlogsgevaar ontstaan is, dan wel schending van gebied op andere wijze te vreezen is 2e. de inwendige veiligheid in gevaar verkeert, hetzij 'door binnenland- sche onlusten, waarbij te vreezen valt, dat niet met de gewone machtsmiddelen zal kunnen worden volstaan, hetzij door ontwrich ting van het burgerlijk gezag tengevolge van rampen. (2). De staat van oorlog en de staat van beleg worden bij besluit van den Gouverneur-Generaal opgeheven. Artikel 2. (1). Wanneer in de gevallen, voorzien onder le van het eerste lid van artikel 1, geen telefonische of telegrafische gemeenschap bestaat tusschen een gedeelte van Nederlandsch-Indië en den zetel der Regee ring, of wanneer zoodanige gemeenschap is verstoord of verbroken, kan dat gedeelte, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, bij besluit van het militair gezag vanwege den Gouverneur-Generaal in staat van oorlog of in staat van beleg worden verklaard. Onverminderd het vorenstaande is bij een onverhoedschen aanval op eenig gedeelte van Nederlandsch-Indië het militair gezag bevoegd dat gedeelte vanwege den Gouverneur-Generaal, zonder verwijl in staat van belang te verklaren. (2). In de gevallen, voorzien onder 2e van het eerste lid van artikel 1 is in de omstandigheden, als in het eerste lid aangeduid, het burgerlijk gezag bevoegd om van wege den Gouverneur-Generaal bij besluit een gedeelte van Nederlandsch-Indië in staat van oorlog te verklaren. b Ind. Stbl. 1939 nr. 582.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 57