271 Artikel 7. (1). Voorzoover het militair gezag bevoegd is eenig onderwerp bij verordening te regelen, is het mede bevoegd te dien aanzien ook zonder verordening in bijzondere gevallen tot een of meer bepaalde personen mondeling of schriftelijk een bevel te richten. (2). Voorzoover het militair gezag bevoegd is af te wijken van be palingen van algemeene verordeningen, is het dit ook ten aanzien van daarop gegronde uitvoeringsvoorschriften en is het mede bevoegd die bepalingen en uitvoeringsvoorschriften geheel of gedeeltelijk buiten werking te stellen, alsmede om in bijzondere gevallen van die bepalingen en uitvoeringsvoorschriften ontheffing te verleenen. Artikel 8. Ingeval een verordening van het militair gezag is gewijzigd of ingetrokken, dan wel ingevolge het bepaalde bij artikel 5 heeft opge houden te gelden, blijft het bepaalde bij het tweede lid van arikel 1 van het Wetboek van Strafrecht voor Nederlandsch -Indië te dier zake buiten toepassing. Artikel 9. (1). Met buitenwerkingstelling van de Regeling van de verhou ding en de samenwerking tusschen burgerlijke en militaire gezagheb- benden (Indisch Staatsblad 1927 No. 345) is het burgerlijk gezag bij het nemen en uitvoeren van maatregelen ter verzekering van de openbare orde dan wel van de uit- of inwendige veiligheid ondergeschikt aan het militair gezag. (2). Het personeel van de politie, de luchtbeschermingsdiensten, de brandweer en de andere veiligheidsdiensten treedt daartoe onder de bevelen van het militair gezag. Artikel 10. Het militair gezag is bevoegd den aanmaak, den in- en uitvoer, het vervoer, het bezit en het gebruik van en den handel in vuurwapens, buskruit, munitie, ontplofbare stoffen en springstoffen te regelen, aan beperkende bepalingen te onderwerpen en zelfs geheel te verbieden. Artikel 11. (1). Het militair gezag is bevoegd beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, aankondigen, aanbieden, ver spreiden, aanplakken, in den handel brengen of in het bezit hebben van geschriften, teekeningen, eliché's en afbeeldingen, of een en ander geheel te verbieden. (2). Het is mede bevoegd drukkerijen te sluiten. Artikel 12. (1). Het militair gezag erlangt de beschikking over de inrich tingen van posterijen, telegrafie en telefonie en is bevoegd le. alle aan de post of andere instelling van vervoer toevertrouwde brieven en andere zendingen, alsmede wissels en quitanties en de daarvoor gestorte of geïnde bedragen aan te houden en in beslag te nemen, de brieven en andere zendingen te openen, in te zien, te onder zoeken, te vernietigen of den inhoud daarvan te wijzigen of onleesbaar te maken 2e. van alle aan de telegrafie toevertrouwde telegrammen kennis te nemen, zoomede die telegrammen aan te houden, in beslag te nemen, te vernietigen of den inhoud daarvan te wijzigen en het overseinen of bestellen daarvan te verbieden 3e. van alle aan de telefonie toevertrouwde berichten en gesprekken kennis te nemen, zoomede het overbrengen van die berichten en het voeren van de gesprekken te verbieden of af te breken 4e. het gebruik van codes, geheimschrift, geheimspraak, stenografisch schrift, teekeningen, bijzondere teekens, zoomede van andere talen dan de Nederlandsche te beperken of te verbieden. (2). Het militair gezag is mede bevoegd bepalingen vast te stellen, welke het gebruik van particuliere telegrafen en telefonen, waaronder

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 59