'begrepen zijn alle radio-ontvang- en zendinrichtingen beperken of verhinderen, zoomede deze inrichtingen in beslag te nemen of te ver nietigen. Artikel 13. (1). Het militair gezag is, behoudens hetgeen in algemeene verordeningen is bepaald ten aanzien van spoor- en tramwegen, bevoegd in het militair belang goederen, van welken aard ook, in bezit of in gebruik te nemen. Het gaat hiertoe, voorzooveel het betreft goederen voor den openbaren dienst bestemd, niet over dan na daaromtrent zoo mogelijk met het ter plaatse aanwezige hoofd van den betrokken dienst overleg gepleegd te hebben. (2). In geval van inbezitneming gaat de eigendom onmiddellijk op het land over, vrij van alle lasten en rechten daarop door den recht hebbende gevestigd. (3). Het besluit tot onteigening wordt, voorzooveel het betreft onroe rende goederen en schepen, waarvan een openbare acte is opgemaakt, door den betrokken ambtenaar, belast met de bewaring der protocollen van koop- en hypotheekbrieven, na ontvangst van een afschrift van het betrekkelijke besluit overgeschreven op de minuut van den laatsten eigendomsbrief, onder aanhechting van het betrekkelijke afschrift aan die acte, terwijl daarvan bij verval van rechten tevens aanteekening wordt gehouden op de minuut van de laatste van het zakelijk recht opgemaakte gerechtelijke acte, zoomede, indien de eigendom of het zakelijk recht met hypotheek was belast, op de minuut van den schuldbrief. (4). Wanneer het land den eigendom niet langer noodig heeft en er nog geen drie jaren sedert de onteigening verloopen zijn, is de onteigende bij voorkeur boven alle anderen tegen betaling van den prijs, door deskundigen te begrooten, tot de verkrijging daarvan gerechtigd. (5). Het militair gezag, zoomede de door hetzelve aan te wijzen ambtenaren, zijn te allen tijde bevoegd de uitlevering te vorderen van de in bezit of in gebruik te nemen goederen. Zij, die de uitlevering vorderen, alsmede de hen op hun last vergezellende personen, hebben te allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen, ook woningen, waar redelijkerwijze vermoed kan worden, dat zich de goederen bevinden. (6). Het gebruik van eenig vast goed omvat de bevoegdheid tot wijziging van de gesteldheid daarvan en tot wegruiming, onbruikbaar- making of vernietiging van alles wat aan de uitvoering van militaire maatregelen in den weg staat. (7). Ingeval van ingebruik- of inbezitneming van eenig goed is het militair gezag bevoegd de voor het gebruik daarvan benoodigde diensten van het personeel, dat daarvoor gebruikt werd, of van andere in het in staat van oorlog verklaarde gebied zich bevindende personen te vorderen. Deze zijn verplicht hun diensten overeenkomstig de voorschrif ten en bevelen van dat gezag te verriohten. Het militair gezag regelt de voor deze diensten te betalen schadeloosstelling. (8). Voor de inbezitneming en het gebruik wordt schadeloosstelling verleend, tenzij bij algemeene verordening anders is bepaald of het tegendeel is overeengekomen. Bij regeeringsverordening wordt het ver- leenen van die schadeloosstelling nader geregeld. Artikel 14. Het militair gezag is bevoegd verandering van terreinen en terreinvoorwerpen aan beperkende bepalingen te onderwerpen of geheel te verbieden. Artikel 15. Behoudens het bepaalde in artikel 174 lid 1 der Indische Staatsregeling is het militair gezag bevoegd het houden van openbare en besloten vergaderingen en andere bijeenkomsten aan beperkende bepalingen te onderwerpen of geheel te verbieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 60