welke met het slagkruiserplan en zijn consequenties gemoeid zijn en zullen zijn, een aanzienlijk grooter rendement alsmede een min der riskant en vlugger te verwezenlijken bezit voor de weermacht hadden kunnen opleveren indien men een andere oplossing (uit breiding van de vloot met lichter materieel en uitbreiding van leg erluchtstrijdkrachten) had gekozen. Het zij zoo ook andere factoren dan zuivere defensiebelangen van Ned.-Indië hebben blijkbaar tot de vermelde beslissing geleid. Moge de toekomst uitwijzen, dat ons huidig kabinet de lessen van de voortschrijding der techniek en de ervaring van dezen oorlog niet heeft misverstaan en dat zij de juiste bij ons staat kundig en militair doel1) behoorende keuze heeft gedaan. Aan een verdere versterking van de legerluchtstrijdkrachten ook na uitvoering van het slagkruiserplan onmisbaar, mede voor de veiligstelling van de buitengewesten valt echter o.i. niet te ontkomen. De drie slagkruisers zullen op Nederlandsche werven worden gebouwd vermoedelijk bij Wilton, de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij en de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij (elk een schip) terwijl de Schelde waarschijnlijk de machines zal leveren. Waar het hier gaat om de aanbesteding van een werk van bijna 300 mm. is dit voor de industrie in het moederland van bijzondere beteekenis (werkverschaffing). Hoewel een deel der pers in Nederland er op aandrong het ont- werp-slagkruiserwiet „spoeidshalve" buiten den V.R. om te behan delen, zal dit college waarschijnlijk op gronid van artikel 71 der Wet op de Staatsinrichting van Nederlandsch-Indië alsmede naar aanleiding van een terzake door den Heer Roep c.s. op 15 Febr. '40 ingediende motie2) in de gelegenheid worden gesteld van raad te dienen. 290 b Defensief in strategischen zin, uiteraard niet in tactischen zin. (Wij voeren een zelfstandigheidspolitiek en willen behouden wat wij hebben). Deze motie (onderwerp 138luidde De Volksraad, overwegende, ten eerste dat volgens persberichten het Opperbestuur zou heb ben besloten tot bevordering van versterking der Koninklijke Marine met slagkruisers ten tweede dat een spoedig doorloopen van de verschillende sta dia van behandeling van het eventueele wetsontwerp noodzakelijk is, verzoekt der Regeering a. den Volksraad mede te deelen of inderdaad het Opperbestuur een voornemen als hoogerbedoeld heeft kenbaar gemaakt. b. in het bevestigend geval te willen bevorderen, dat de Volksraad nog in de aanstaande buitengewone zitting, aansluitend bij de mo- menteele gewone zitting, omtrent het wetsontwerp van advies zal kunnen dienen, c. van het resultaat van het te dezen te houden overleg met het Opperbestuur aan den Volksraad mededeeling te doen. (vervolg zie blz. 291)

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 78