In Nederland ging men bij de weermacht over tot de instelling van een psycho-technLschen dienst voor bijzonder psycho-tech- nisch onderzoek van dienstplichtig personeel m.h.o. op aanwijzing van dienstplichtigen voor die functies, waarvoor zij het meest geschikt zijn. Een aantal Nederlandsche schepen liep op mijnen de Laertes" op 3 Febr., de „Ceroina" op 4 Febr. en de „Ameland" op 18 Febr. beide eerstgenoemde schepen konden echter een haven bereiken. Het s.s. „Burgerdijk" werd 11 Febr. door een Duitsche onderzee boot getorpedeerd, hetgeen terecht verontwaardiging wekte. De „Den Haag", een Ned. tankschip van 8970 Ion, sedert eenigen tijd vermist, bleek t.g.v. een ontploffing te zijn gezonken. De „Tara", een Ned. vrachtboot, werd 21 Februari getorpedeerd. Een klein Ned. kustvaartuig (385 ton) stootte bij het Kanaal op een wrak en zonk, terwijl de treiler „Petten" in de Noorsche wateren op een mijn liep en verloren ging. De persberichten omtrent spionnage door buitenlandsche agen ten en landverraad door ontaarde Nederlanders hielden ook de afgeloopen maand aan. Eenige arrestaties hadden plaats terwijl eenige landsdienaren werden ontslagen. Talrijke berichten meldden hlet overvliegen van Nederlandsch gebied door Duitsche vliegtuigen en het in Nederland gedurende den nacht van den gronid af geven van lichtseimen. Bij het tegen een dezer vliegtuigen optreden door een jachtvliegtuig der Kon. Landmacht wetd laatstgenoemd toestel zelfs beschoten. De ver ontwaardiging over deze schendingen, in heit bijzonder over de methoden was algemeen een officieel protest van onze Regeering bleef niet uit. Een 4 staatsleening van 300 mm. met „stok achter de deur" werd aan de markt gebracht. In Indië had de aflossing van buitengewoon onder de wapenen zijnde militieplichtigen als gebruikelijk voortgang. Deze billijke verdeeling van lasten wordt algemeen gewaardeerd. 291 Toelichting. 1. De Volksraad zal het op prijs stellen terzake een officieele mede- deeling der Regeering te ontvangen. 2. Over de noodzakelijkheid van een spoedige behandeling bestaat practisch geen verschil van meening. Bij een radio-telefonische of radio-telegrafische overbrenging van het wetsontwerp naar Indië zal, naar het voorkomt, de Volksraad in staat zijn binnen kort tijdsbestek advies uit te brengen. 3. De behandeling in de aanstaande buitengewone zitting zal een buitengewone zitting in Maart of April voorkomen en derhalve aan de leden van den Raad de reis naar en van hun soms verre woon plaatsen en aan het Land reiskosten besparen. 4. De mededeeling aan den Volksraad, aan het slot der motie be doeld, ware uiteraard zoo spoedig mogelijk te deen, aangezien de Volksraad nog slechts kort bijeen is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 79