10. UIT DE PERS. A. Aan het Utrechtsch Nieuwsblad van 16 December 1939 ont- leenen wij het volgende over het in de eerste helft van Dec. plaats gehad hebbende luchtgevecht boven de Noordzee (uit Eng. bron) 293 Naar wordt vernomen, geschiedde de aanval der Engelsche vlieg tuigen op de Duitsche watervliegtuig-bases bij de Wadden-eilanden bij verrassing. Vliegtuig na vliegtuig dook naar beneden, loste salvo's en liet bommen vallen op de vliegtuigen, die mijnen plegen te strooien en die vermoedelijk een vlucht naar Engeland voorbereidden. De aan val had plaats vlak vóór de duisternis inviel, zoodat de schade niet precies kon worden opgenomen. Naar verludt kwam het luchtafweer geschut niet in stelling nóch steeg er een enkel Duitsch jachtvliegtuig op, voordat de aanval voorbij was, waaruit men afleidt, dat de bases te Borkum, Norderney en Sylt tijdelijk gedemoraliseerd waren door het plotselinge van den aanval. Het succes overtreft de verwachtingen van het Engelsche luchtvaart ministerie en men is geneigd aan te nemen, dat de bedreiging, die de mijnen vormden, te niet is gedaan. Zoover als bekend is, is er geen enkele magnetische mijn langs de Engelsche kust gelegd, sinds de „veiligheidspatrouilles" zijn begonnen de mijnenleggers in hun bases op te zoeken. Verder wordt uit Londen vernomen, dat bij dezen luchtaanval 5 Messerschmidttoestellen zijn omlaaggeschoten. Bevestigd wordt, dat de Britsche strijdkrachten slechts 3 toestellen hebben verloren, ondanks de beweringen der Duitschers, dat dit aantal zes of meer zou bedragen. Tot de Britsche bemanningen behoorden ook personen die afkomstig zijn uit de Dominions. Naar thans uitlekt is dit luchtgevecht, dat Donderdagmiddag laat dicht onder de Duitsche kust is geleverd, een van de hevigste ontmoe tingen geweest van dezen aard welke zich tot nu hebben voorgedaan. Vernomen wordt, dat deze slag werd voorafgegaan door een strijd tegen de elementen. Kort na hun vertrek uit Engeland zagen de piloten zich midden in regenstormen. Langen tijd was het zicht zoo slecht, dat de vliegers bijna blind vlogen. Ondanks deze omstandigheden was het geheele eskader in staat den juisten koers te houden. Toen vijandelijke oorlogsschepen werden waargenomen moesten zij de tegenstanders bij verrassing nemen. De leider van de Britsche formatie heeft gedurende den geheelen strijd het logboek bijgehouden. Dit is van niet te schatten waarde met het oog op de door de Duitschers genoemde verliezen. De commandant noemt den slag een gevecht bij achtervolging langs de Duitsche eilanden. Het was van deze eilanden af, dat de vijand groep na groep Messerschmidtvliegtuigen omhoog zond. De commandant heeft vier vijandelijke vliegtuigen brandend in zee zien storten. Hij zegt Het werd juist donker en deze vier hebben nog eenigen tijd gebrand nadat ze in het water waren terecht gekomen. Zij zagen eruit als vier enorme bakens. Zij hebben niet alleen het water verlicht doch ook den hemel in gloed gezet. Een vijfde Messerschmidt dook verticaal in het water na door het geschut der Britsche vliegtuigen te zijn getroffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 81