299 en dit is slechts mogelijk bij een geregeld en nauwgezet periodiek onderhoud. Met onze lichte kruisers Java en Sumatra heeft onze marine op dit punt de noodige ervaring opgedaan. EEN HALF JAAR OP ZEE. Ongetwijfeld heeft destijds de commissie Kan een minitieus onderzoek ingesteld bij onze bekwame marine-ingenieurs omtrent de tijden dat per jaar over een kruiser kon worden beschikt en gedurende welken zij op een werf moesten stilliggen voor onderhoud en herstelling. Het zou mij verbazen, als het oordeel van die vakmenschen niet zou over eenstemmen met wat in de practijk gebleken is, n.l. dat in een periode van een jaar een kruiser slechts zes maanden in de vaart kon zijn, terwijl de andere zes maanden op een werf moest worden vertoefd. Beschikt men dus over drie slagkruisers, dan zal men gedu rende zes maanden van het jaar over één en de overige zes maanden over twee slagkruisers met zekerheid kunnen beschikken. Slagschepen, waarbij de snelheid niet zoo'n allervoomaamsten factor vormt als bij kruisers, verkeeren, wat de onderhoudstijden betreft, in belangrijk gunstiger omstandigheden en daardoor zal van de totale sterkte op een aanmerkelijk grooter percentage met zekerheid gerekend kunnen worden. Elke oorlogvoering, ook die ter zee, komt er op neer, dat men de zwakke punten van den tegenstander tracht te ontdekken en dan op die punten met een sterke overmacht zijn aanval inzet. Onze zwakke punten zullen bij den aanvaller maar al te goed bekend zijn als wij over geen zwaardere schepen dan slagkruisers van ruim 25.000 ton beschik ken. Zonder zijn maritieme machtspositie in de wereld ook maar in het minst op het spel te zetten, zal hij, waar geen tegenstand van belang onzerzijds ter zee kan worden geboden, het door hem gewenschte deel van ons gebied bezetten, als te land en uit de lucht weerstand achter wege blijft. Alleen met slagschepen, gelijkwaardig aan de beste schepen waarover een tegenstander beschikt, kan men door een strijd ter zee een aanvaller buiten ons gebied houden, maar nimmer zal dit mogelijk zijn met enkele slagkruisers. Daarom is dit laatste type schip voor het door ons beoogde doel een onvoldoend middel en kan er niet ernstig genoeg voor gewaarschuwd worden dit als kern van onze zeemacht te willen bestemmen en daarvoor eenige honderden millioenen uit te geven. Weet de lezer wel, dat de Amerikaansche marine thans 15 slag schepen telt, doch geen enkele slagkruiser? Engeland, na het verlies van de Royal Oak, elf slagschepen en slechts drie Slag kruisers bezit en voor beide zeemogendheden het slagschip verreweg hoofdzaak is Hce is het mogelijk, dat de marine de elementaire begrippen van den strijd ter zee zoozeer geweld aandoet, als thans door de technische commissie is geschied? Het zware artillerieschip is er om te vechten, dit is een eerste vereischte. Zoo vormt het slag schip overal ter wereld de kern van elke vloot van eenige beteekenis. Om in bijzondere omstandigheden een vijand tot het gevecht te dwingen of een bijzonder gunstige tactische positie te verwerven, geeft men in een groote vloot aan enkele zwaardere eenheden grootere snelheid en dit zijn dan de slagkruisers. Maar onze marine bouwt groote schepen en geeft ze groote snelheid om den strijd ter zee op het oogenblik, dat weerstand bieden bovenal geboden is, te kunnen ontwijken. Het klinkt ongelooflijk, maar toch is het zoo Machteloos zullen wij staan tegen een vijandelijke overmacht van slagschepen Zoover heeft de technische marinecommissie ons gebracht en zij wil daarvoor ons volk een last van eenige honderden

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 87