301 Dit gevaar is ontstaan, met en door de ideeën en methoden van het nationaal-socialisme. In hun strijd om de macht in verschillende deelen der wereld tegelijk ondernomen, hebben de nationaal-socialis- tische leiders openlijk het instituut van het Auslandsdeutschtum inge schakeld. Publieke agitatie en geheime woelarbeid, rijkelijk door staatsgelden gesteund, hebben in verschillende landen tot spannin gen en onrust aanleiding gegeven. De onthullingen omtrent den „Bund", nog onlangs in de Vereenigde Staten gepubliceerd, leverden de zooveelste bevestiging van het gevaar, dat deze expansieve nazi-penetratie oplevert. Een les. De bewogen geschiedenis der laatste jaren in de Zuid-Amerikaan- sche staten houdt daarvoor evenzeer een les in. Te gevaarlijker wordt de activiteit der Duitsche agenten, doordat zij al te gemakkelijk aan sluiting en steun vinden bij de nationaal-socialisten in het land van hun werkzaamheid. Dit past volkomen in de door Hitier openlijk beleden en toegepaste tactiek, om eiken tegenstander of vijand eerst van binnenuit te onder mijnen en „sturmreif" te maken. Wij laten hierop volgen hetgeen de Minister van Koloniën in de Tweede Kamer op vragen van overeenkomstigen aard ant woordde De N. S. B. in Indië is naar het oordeel van den minister een weinig beteekenende beweging en de Indische regeering is volkomen op de hoogte van haar doen en laten. Het aantal leden onder de ambtenaren is zeer gering en onder officieren en politie-ambtenaren nihil. Er zijn in Indië heel wat belangrijker en meer zorg barende vereenigingen. Het aantal vreemdelingen in Indië wordt volgens den minister schromelijk overdreven en is inderdaad gering. Zij waren vroeger noodig en het zou thans onbillijk zijn hen aan den dijk te zetten. De opzienbarende artikelen in „Het Nieuws van den Dag" zijn nog niet volledig onderzocht, mede wegens gebrek aan medewerking van de Redactie, terwijl zij verder deels ongegrond zijn gebleken. Spr. leest een schrijven van den resident van Banka over verschil lende beweringen voor, waarin de resident omtrent de gezindheid van den commissaris van politie, den controleur te Koba, den adspirant- controleur en den hoofdinspecteur van politie meedeelt dat hunne signaleering in geenen deele gerechtvaardigd is. Het betreft naar de meening van den resident slechts een bij eenige personen (wier loyaliteit jegens het Nederlandsche gezag boven elke verdenking verheven staat) redelijkerwijs te verwachten sympathie of antipathie jegens een of meerdere der oorlogvoerende partijen. De minister betreurt ten zeerste, dat een verkeerde indruk is gewekt door berichten welke kunnen worden gekwalificeerd als socië teitspraatjes. G. Een bericht uit Londen van 14 Febr. '40 meldt het volgende, waaruit de beteekenis van de Duitsche luchtmacht boven zee duidelijk blijkt In antwoord op de vraag hoe het mogelijk is, dat de vijf Duitsche koopvaardijschepen, die thans in Rotterdam liggen te laden, erin zijn geslaagd aan de waakzaamheid der Britsche oorlogsschepen te ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 89