303 Het kabinet had. nu beide plannen hoofdzakelijk op de volgende punten tegen elkaar af te wegen le. Of aan alle elementaire eischen, die een goede oorlogvoering ter zee stelt, voldaan was Deze vraag hing nauw samen met die van de omlijsting der vloot en de zekerheid, dat over een goede en veilige blootbasis zou worden beschikt, over welke beide punten de Indische regeering een andere meening had dan de technische commissie. 2e. Of het goed uitgewerkte plan voor Nederland, dat, naar in Indië vrijwel algemeen gedacht werd, alle bouw- en exploitatiekosten zou dragen, te betalen zou zijn 3e. Of het plan op tijd gereed zou komen en of de personeelkwestie niet te machtig zou blijken 4e. Of het technisch en financieel gekozen plan ook politiek aan te -bevelen was, niet alleen uit overwegingen van binnenlandsche en koloniale politiek, maar evenzeer met het oog op ons buitenlandsch beleid in den Pacific Varen in den mist. De beslissing is thans ten gunste van het slagkruiserplan genomen, maar op welke overwegingen van politieken, financieelen en militairen aard dit geschied is, zal voorloopig nog in dichte nevelen gehuld blijven. Een desbetreffend wetsvoorstel zal eerst worden ingediend, nadat de Volksraad over de voornemens der regeering zal zijn gehoord en in afwachting daarvan meent de regeering zich van beschouwingen over de uitbreiding van de maritieme weermiddelen in Indië te mogen onthouden. Dit laatste besluit zal ongetwijfeld in ruimen kring betreurd worden. De steekhoudende argumenten, waarop, naar de minister van defensie onlangs mededeelde, de beslissing zou berusten, zullen nog eenigen tijd verborgen blijven en ondertusschen hebben romantiek en senti ment weer vrij spel en daarvan wordt bereids kwistig gebruik gemaakt, zooals uit de dezer dagen ingediende vraag van het Kamerlid Bajetto blijkt. Lntussehen is uit de karige toelichting, in de memorie van antwoord vermeld, een gevolgtrekking te maken, die op de beslissing van de regeering een geheel ander licht werpt, dan waarin tot nu toe vooral in Indië de versterking der weermacht gezien werd. Het hooren van den Volksraad zou misschien een hoffelijk gebaar kunnen zijn, maar het uitstel van enkele maanden, dat daarmede gemoeid is, zou op dien grond alléén zeker niet verantwoord zijn, temeer waar steeds op grooten spoed bij de weermacht-versterking is aangedrongen. Men bedenke voorts, dat de materiaal-prijzen om zoo te zeggen met de week naar boven gaan en uitstel van enkele maanden de kosten van aanbouw met mil- lioenen zal doen stijgen. In het Handelsblad werd reeds gesproken van een bedrag van drie honderd millioen voor de drie slagkruisers, terwijl de technische commissie die slechts op twee honderd en tien millioen begrootte. De aanbouw van de kruisers Java en Sumatra tijdens den wereldoorlog moge een waarschuwing zijn, daar die schepen ten slotte meer dan het dubbele gekost hebben, waarvoor zij begroot waren. Het hooren van den Volksraad zal dus aan andere omstandigheden zijn toe te schrijven. De wet zal de regeering van het moederland daartoe verplichten en de oorzaak zal dus wel daarin liggen, dat Indië in verband met den slagkruiserbouw zware financieele lasten te dragen krijgt. De Nederlandsche regeering ziet blijkbaar geen mogelijkheid alle kosten te dragen en vermoedelijk zal dus het wetsontwerp de bepa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91