ling bevatten, dat een deel daarvan ten laste van Indië komt, wat dan wel de exploitatiekosten zullen zijn, die in de toekomst verreweg de voornaamste zullen blijken. Daarmede is dte knuppel eerst met recht in het hoenderhok gewor pen Thans is er in Indië reeds een steeds groeiend verzet tegen de hooge lasten, die dit gebiedsdeel zijn opgelegd voor de vloot, terwijl het de kosten voor het leger geheel betaalt. Men ziet, dat Engeland en Frankrijk ten opzichte van de dominions en overzeesche gebieds- deelen alle vlootkosten op zich nemen en nu de Indische begroeting voor 1940 reeds een tekort van ruim tachtig millioen gulden aanwijst, alhoewel de zwaar drukkende last eener mobilitatie daar niet gevoeld wordt, zal een zeer belangrijke verhooging der vlootkosten op groote bezwaren stuiten. Vooral in dezen tijd weegt dit argument zwaar als factor van koloniale politiek. Het zwaartepunt van het slagkruiserplan is dus voorloopig naar Indië verlegd, wat de moederlandsche regeering niet onaangenaam zal zijn. Het vreemde in de samenstelling van de technische commissie, waar Indië zelfs geheel buiten gehouden werd, komt nu wel sterk naar voren, al heeft deze regeering daar geen schuld aan. Over het slag kruiserplan zal nog heel wat gezegd worden, maar het blijkt toch wel vreemd, dat het Nederlandsche Volk in een zóó belangrijke en zeer kostbare aangelegenheid de steekhoudende argumenten, waarop de beslissing der regeering hier te lande berust, het eerst zal moeten vernemen uit de Verslagen van den Volksraad en tot zoolang in een dikken mist gehuld moet blijven. Maar daaraan raken wij zoo lang zamerhand al aardig gewend

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 92