307 ons konden worden geplukt. Dit moet echter worden gezien in het kader van de toenmaals heerschende intemationaal-politieke toestanden en ver houdingen en in het licht van den toenmaligen stand der scheepstechniek. Nederland was indertijd aan zijn volksbestaan verplicht om een dynamische buitemlandsche politiekx) te voeren, daar de omliggende staten een sterk uitgesproken egocentrische politiek nastreefden, waardoor een uitwisseling van grondstoffen en waarden slechts op onvolkomen en voor Nederland onvoldoende wijze kon plaats hebben. Nederland was dus verplicht zijn behoeften elders te halen en zulks was destijds mogelijk, omdat de wereld toen nog geopolitiek2) gesproken zeer veel „ledige" ruimten3) bezat, met name Afrika en de „Indiën". Het is ontegenzeggelijk de groote verdienste geweest van ons Nederlanders, dat wij de mogelijkheden, welke toen bestonden, hebben aangevoeld en uitgebuit. Het was toen dat Nederland, in tegenstelling met de andere Eur. landen, een „dynamische" en „imperialis tische" zee-politiek is gaan voeren. Het bouwde een machtige handelsvloot op, gesteund door een sterke oorlogsvloot, welke ook daadwerkelijk het meesterschap ter zee kon bevechten. Daar de door onze handelsscheepvaart over zee aangevoerde koloniale grondstoffen en producten in een groote behoefte voorzagen, ook t.a.v. de overige Eur. staten, geraakte Nederl. tot bloei. Zulks bleef uiteraard in het toenmalige buitenland niet onopgemerkt en het wekte begrijpelijkerwijs aldaar de afgunst op. Het is historisch bezien voorts volkomen begrijpelijk, dat Engeland als eilandrijk, het eerst de waarde van de door ons gevoerde dynamische zee-politiek heeft ingezien en vervolgens met kracht naar de hegemonie ter zee heeft gestreefd. Enge land is er in geslaagd dit doel te bereiken en tot op dten huidigen dag de opperheerschappij ter zee te behouden. Zoo is dus de huidige toestand en met deze realiteit dient volledig rekening te worden gehouden. Wij zullen ons derhalve goed voor oogen dienen te stellen, dat Eng. deze hegemonie ter zee thans een levensbehoefte voor haar geworden tot eiken prijs zal trachten te handhaven. Wanneer S. nu op historische gronden wil gaan bewijzen, dat wij, om opnieuw tot bloei en macht te geraken, wederom een imperialistische zee- politiek moeten gaan voeren tot beheersching van de zeewegen, dan geeft hij o.i. blijk van een onjuiste interpretatie van de historie. Want in de eerste plaats zal Eng. nimmer dulden, dat welke natie ook zijn zee-hegemonie in gevaar brengt. Een krachtige en doelbewuste imperialistische zeepolitiek onzerzijds, welke zich werkelijk ten doel zou stellen de zeewegen te beheer- schen, zou ons ongetwijfeld al spoedig in botsing brengen met genoemde maritieme mogendheid. Bovendien hebben zich in het Pacifiegebied andere rijken tot een maritieme macht ontwikkeld. Ook deze zullen uit welbegrepen eigenbelang niet kunnen dulden, dat hun maritiem overwicht in gevaar wordt gebracht. Een imperialistische zeepolitiek onzerzijds bergt dus bij een krachtige doorvoering in zich een bron van conflicten, of wel zij is bij een minder krachtige doorvoering, ongevaarlijk en zal van een ev. tegenstander slechts een ietwat grootere krachtsinspanning vereischen om onze vloot te eilimineeren. „Imperiale oorlogstaak der Kon. Marine" en „beheersching der zeewegen" zijn daarom groote woorden zonder reëelen grondslag. Politiek gezien zijn zij in hun consequenties zelfs niet van gevaren ontbloot. 1) Onder dit begrip wordt verstaan een politiek, welke er op gericht is steeds grootere machtsgebieden en invloedssferen buiten het eigen land te verkrijgen. Zie hiervoor o.m. Haushofer„Wehr-geopolitik" en „Geopolitik des pazifischen Ozeans" en Hedler„Durch Kolonialpolitik zur Weltmacht". 2) De „geopolitiek" stelt zich ten doel de levensvoorwaarden van den Staat te onderzoeken en de verworven kermis toe te passen bij het politieke handelen. 3) Hieronder verstaat de geopoliticus, gebieden welke o.m. tot afzetgebied van goederen kunnen dienen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 95