430 en stoomen bedroeg het slechts 75125. Bij te ver geslepen rijst waren deze waarden achtereenvolgens 100200 en minder dan 100 geworden (alles in internationale eenheden per 500 g rijst). Sinds de ontdekking van Eykman betreffende het verband tusschen de slijpgraad van de rijst en het optreden van beri-beri, heeft men gepoogd een compromis te vinden tusschen het vitaminegehalte en de houdbaarheid. In Voor-Indië is men op dit gebied reeds ver gevorderd men volgt daar het parboil-systeem, waarbij de gabah wordt gekookt en daarna in de zon gedroogd. Eerst hierna wordt de rijstkorrel geslepen dan doet dit geen schade meer aan het vitamine Bi-gehalte, omdat deze vitamine zich door het koken uit de buitenste lagen gelijkmatiger over de geheele korrel ver deelt. Door deze bewerking krijgt de rijst een sterk bruine kleur, waardoor zij in het oog van de N.-I. bevolking, die zeer veel waarde hecht aan de witte kleur van haar rijst, niet zoo vlug genade zal vinden. S. vestigt in het hijzonder de aandacht erop dat men in Japan getracht heeft door controle op den slijpgraad een rijstsoort te verkrijgen, waarin nog 80 der kiempjes aanwezig is, terwijl de smaak ook na lang bewaren even goed, zoo niet beter is, dan die van ver-geslepen rijst. Deze rijstsoort, z.g. Haigamai-rijst, is sinds 1928 in het Japansche leger en sinds in 1933 bij de Japansche Marine in gebruik en voldoet zeer goed. Voor N.-I. bestaat ook een groote behoefte aan een oplossing van de vorengeschetste moeilijkheden. S. besluit zijn artikel met het volgende Men stare zich niet blind op het feit, dat in-N.-I. de frequentie van beri- beri veel kleiner is dan in andere landenhet aantal ziekten, waarvan men vroeger de oorzaak niet kende en welke achteraf blijken te berusten op onvoldoende voorziening met vitamine Bi wordt voortdurend grooter. Ook in N.-I. komen deze ziekten voor. Een methode, eerst de rijst vitamine- en eiwit-armer te maken, later door een duurdere bijvoeding deze stoffen weer in het voedsel terug te moeten brengen, is toch wel zeer weinig aan te bevelen. Vooral in deze tijden is het extra noodzakelijk, dat zoowel bezitters van rijstpellerijen als de voedingsdeskundigen de handen in elkaar slaan ten einde tot een oplos sing van dit vraagstuk te komen, door het zoeken naar een methode om van gabah te maken een houdbare beras, rijk aan eiwit en vitamine Bi. K. Geneeskundige Dienst. Militair Geneeskundige Tijdschrift, nr. 1, Januari 1940. „Over geestes stoornissen in mobilisatie- en oorlogstijd" door Prof. Dr. E. A. D. E. Carp, res. off. v. gezondh. Ie kl., Adv. mil. psych, dienst Kon. Landmacht. In dit artikel wordt een uitvoerige beschouwing gegeven over kliniek, patho-psychologie en behandeling der geestesstoornissen bij het gemobili seerde leger in Nederland. S. begint zijn belangwekkende uiteenzetting met er op te wijzen, dat een groot deel der tot heden in de militair psychiatrische hospitalen ter obser vatie en behandeling gekomen geestesafwijkingen van neurotischen aard was. De neurosen zijn op te vatten als ondoelmatige aanpassingspogingen van den mensch aan voor hem ongunstige belevingscomplexenbedreiging van zijn bestaan, onzekere toekomst, verscheuring van gezins- en familie banden, sexueele nood etc., en aldus bezien spreekt het welhaast vanzelf, dat neurotische stoornissen en neurasthenische toestandsbeelden gedurende een oorlog, resp. de voorbereiding daartoe, aan een niet onbelangrijke frequentiestijging onderhevig zullen zijn. Alle moeilijkheden in het leven kunnen tot geestelijke aberraties voeren. Bij personen met een overgevoe lige psyche is daartoe vaak zeer weinig noodig, doch ook bij de meest door

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 103