431 het leven geharde naturen bestaat er een grens voor wat zij kunnen ver dragen. Het is een ervaringsfeit, dat angst zich kan openbaren onder zeer uiteen- loopende verschijnselen, welke niet steeds als zoodanig op het eerste gezicht zijn te onderkennen. Zoo kon gedurende de afgeloopen maanden in de psychiatrische evacuatie-afdeelingen meermalen een Basedowied syndroom worden waargenomen, zich uitend in sterk zweeten, fijnen tremor van han den en vingers, wijde, weinig reageerende pupillen, geringen exophthalmus, versterkten urinedrang, blijvend versnelden pols, geringe hartvergrooting en matig verhoogden polsdruk, terwijl in sommige gevallen een lichte zwelling der schildklier het klinische beeld der ziekte van Basedow als het ware nog kwam accentueeren. Toch zou het onjuist zijn hier zonder meer een Basedow aan te nemen, daar de practijk heeft geleerd dat dusdanige symptomencomplexen onder de gegeven omstandigheden voor het meeren- deel zijn op te vatten als organische reacties op den bodem eener ontluikende neurose. Ook in het zgn. schrïksyndroom nemen genoemde verschijnselen een min of meer belangrijke plaats in. Bij de analyse van dit zeer poly- morphe ziektebeeld vindt men als antwoord op een de persoonlijkheid over weldigend gebeuren een dooreenmenging van instinctieve, elementaire, als het ware reflectorische uitingen met meer gecompliceerde neurotische, c.q. psychotische reactievormen. Angstpsychoses kwamen, zooals bekend, gedurende den wereldoorlog zeer veelvuldig voor. In sommige psychiatrische hospitalen bedroegen zij van alle opgenomen patiënten. De duur dezer psychotische geestesstoornissen was verschillend en varieerde van omstreeks een week tot een maand. Dergelijke alarmeerende toestanden, welke als regel eerst door de daadwer kelijke gevaren met de daaraan verbonden heftige emoties van het slagveld te voorschijn worden geroepen, werden tot heden toe in Nederland nog niet geconstateerd, hoewel toch reeds bij verschillende gelegenheden een ver hoogde dispositie daartoe aanwezig bleek. Zoo reageerde een vrij groot aantal der in de psychiatrische evacuatie-afdeelingen ondergebrachte patiën ten op het sirene-geloei, dat gedurende enkele avonden zich liet hooren ter gelegenheid van verduisteringsproeven, met een reeks angstverschijnselen (huilen, jammeren, slapeloosheid, motorische onrust, tremoren, myoclonische krampen) welke bedenkelijk de grens eener psychotische verwerking der schrikgewaarwording benaderden. Naast en in engen samenhang met bovengenoemde, hun oorsprong in het driftleven van den mensch vindende verschijnselen, zijn het vooral stem mingsafwijkingen, welke zeer veelvuldig worden aangetroffen bij lijders aan geestesstoornissen in mobilisatie- en oorlogstijd. Afgezien van de vrij zelden voorkomende hypomane complexen, zijn het speciaal de pathologische de pressietoestanden, welke de aandacht van den militairen psychiater vragen. Belangwekkend en een afzonderlijke vermelding waard is de ervaring, dat in het beeld der psychogene depressie maagklachten vaak zoo'n op den voorgrond tredende rol spelen. Een bijzondere plaats in de groep der reac- tieve depressietoestanden neemt het ziekelijk heimwee in. Tijdens de eerste mobilisatiedagen, maar ook nog gedurende de daarop volgende weken kon men dit ziektebeeld veelvuldig waarnemen bij als regel zwak geïndividuali seerde, in een toestand van sterke gebondenheid levende, een min of meer infantiele geestesstructuur vertoonende, weinig intellectueel aangelegde personen. Verder zijn het de neurasthenische symptomencomplexen, welke den mili tairen psychiater in mobilisatie- en oorlogstijd voor tal van moeilijke problemen stellen. De practijk leert dat neurasthenische reacties bij voor keur bij officieren optreden en dan vooral bij officieren in het achterland, die onder den druk van innerveerende bureauwerkzaamheden, administra tieve en organisatorische functies de verantwoordelijkheid niet langer kunnen dragen en als reactie daarop hun geestelijk insufficiëntiegevoel

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 104