432 beleven in den vorm van organische klachten. Op den troepenofficier aan het front schijnt de neurasthenie juist minder dan normaal vat te hebben. Gedurende den wereldoorlog noemden de Duitschers dit verschijnsel zeer typisch „Die Heilwirkung des Stahlbades". Vervolgens geeft S. een breedvoerige uiteenzetting over de temperaments-, drift- en karakter-psychopathieën en de ernstige moeilijkheden, welke daar door in verband met de handhaving der discipline worden geschapen. Het bestek van dit overzicht laat niet toe de belangwekkende beschouwing ter zake op den voet te volgen. Een enkel woord nog slechts over de lijders aan stoornissen in het erotische driftleven, de homosexueelen. De moeilijkheden welke deze personen als regel in de militaire gemeenschap veroorzaken waren van dien aard, dat een verwijdering uit het dienstverband noodzake lijk bleek. Opvallend was, dat de meeste homosexueelen zich in het militaire milieu slecht op hun plaats gevoelden. Zooals gemeenlijk droegen de ter beoordeeling gekomen gevallen verschillende kenmerken eener hysterische persoonlijkheidsstructuur enkele leden bovendien aan hysterische insulten. Gevallen van pseudo- resp. gesimueerde homosexualiteit werden niet waar genomen. Aan het eind van het artikel is een overzicht opgenomen betreffende de organisatie van den militair psychiatrischen dienst bij de Nederlandsche weermacht. Als kern van dezen dienst in het operatiegebied fungeert een zgn. Centraal-Orgaan, ondergebracht in de Psych. Neurol. Univ. Kliniek te Utrecht (onderdeel van het militair hospitaal aldaar). Voorts zijn er in het .evacuatiegebied een paar psychiatrische evacuatiestations te Oegstgeest en Rhijngeest, organiek ressorteerend onder het Centraal Hospitaal te 's Graven- hage, terwijl onlangs verdere uitbreiding werd gegeven aan de evacuatie mogelijkheid van psychiatrische patiënten door de in werking stelling van een verpleegstation te Loosduinen (Rosenburg), bestemd voor verpleging van militairen, die uit hoofde van psychotische of ernstige psychopathische geestesstoornissen voor afkeuring in aanmerking komen, doch door verschil lende omstandigheden nog niet in de burgermaatschappij kunnen terugkee- ren. Behalve deze bestaande formaties, welke reeds in werking zijn, ligt het in de bedoeling reserve-officieren van gezondheid-psychiaters een bestem ming te geven bij de veldhospitalen als leiders der daaraan te verbinden psychiatrische afdeelingen, en bij de verschillende depóts ter voorziening in de nazorg van hen, die hoewel zij geestelijk onvolwaardig zijn gebleken, niet dadelijk voor afkeuring in aanmerking komen, doch als militair in speciale functies kunnen worden gehandhaafd. Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, 13 Januari 1940. „Classificatie en heoordeeling van militair psychiatrische patiënten met behulp van sta tistische gegevens" doer H. Grelinger, res. off. v. gezondh. 2e kl. S. geeft een statistisch overzicht van de eerste 400 militair psychiatrische patiënten, die in het begin der mobilisatie van de verschillende legeronder- deelen naar het Centraal-Orgaan van den psychiatrischen dienst te Utrecht werden opgezonden. Bij de classificatie is wat betreft de psycholathologische indeeling het systeem der Leidsche kliniek gevolgd, zoodat de zieken in 4 hoofdgroepen, ieder met een aantal onderklassen, uiteenvallen, terwijl in een groep „diversa" de patiënten zijn ondergebracht die ondanks de vooraf gaande selectie ten onrechte naar het Centraal-Orgaan waren verwezen. iNervositas 2,00 Neurasthenische reacties 6,50 Hysterisch-neurotische reacties 13,25 23'50 Dwangneurotische reacties 1,75 J 1 Temperaments-psychopathieën 23,75 II. Psychopathieën Karakter- en drift-psychopathieën. 16,75 51 Debiliteitsreacties 10,50

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 105