437 Noorsche landen een defensief verbond met Finland willen sluiten doch Rusland zich hiertegen verzet op grond van art. 3 van het vredesverdrag van Moskou, waarin o.m. staat vermeld, dat beide partijen zich zullen ont houden van het sluiten van eenig bondgenootschap, welke gericht is tegen een der contracteerende partijen Was de positie van de Scandinavische staten delicaat te noemen, ook de Geallieerden stonden t.a.v. de hulpverleening aan Finland voor een uiterst moeilijk vraagstuk. Al heeft men aan materieel gezonden wat mogelijk was, een tijdige daad werkelijke steunverleening door het zenden van het gereedgestelde expe- ditionnaire korps van 100.000 man zou slechts mogelijk zijn geweest met schending van de Scandinavische neutraliteit met al haar gevolgen. Dit zou voor de Geallieerden, die naar aanleiding van de schending van het Poolsche grondgebied den oorlog zijn ingegaan terwijl Engeland gaarne poseert als beschermer van de kleine neutrale naties wel een zeer gewrongen toestand Rebben geschapen. Het valt moeilijk achteraf uit te maken, hoe het verloop zou zijn geweest, indien de Geallieerden doortastender waren opgetreden en een interventie hadden geforceerdin elk geval dient te worden vast gesteld, dat de openbare meening zoowel in Engeland als in Frankrijk deze interventie heeft gewenscht en den respectievelijken Regeeringen ernstige verwijten zijn gemaakt over hun weifelende en halfslachtige houding. In Frankrijk leidde dit zelfs tot een kabinets-crisis, waarbij de socialisten onder leiding van Léon Blum de gelegenheid gretig aangrepen, hun positie te ver sterken. Frankrijks sterke man, Daladier, zag zich naar huis gestuurd, doch aanvaardde ten slotte de functie van minister van oorlog in het nieuwe kabinet onder leiding van Reynaud. Dit nieuwe oorlogskabinet, op „breede nationale basis" samengesteld, wist bij zijn eerste verschijning voor de volks vertegenwoordiging ternauwernood een stemmenmeerderheid te verwerven, zoodat het te bezien is of het een lang leven zal zijn beschoren. Zal het verpolitiekte Frankrijk wederom als in 19141918 zijn innerlijke kracht gaan verspillen aan partij-politieke problemen terwijl de vijand aan de deur klopt? Ook in Engeland is sprake van wijziging in het kabinet als gevolg van Ren geuiten wensch, den oorlog krachtiger te voeren. Mutaties zijn echter nog niet bekend. Zij het, dat de politieke verhoudingen in het Engelsche parlement niet zoo roerig zijn als in Frankrijk, ook Engeland heeft zijn binnenlandsch front tegen de I. R. A., dat wederom verschillende malen op luidruchtige wijze van zich deed spreken. Een politiek gebeuren, waaraan allerwege groote beteekenis wordt gehecht, al kunnen de gevolgen nog niet worden overzien, vormde de samenkomst aan den Brennerpas van den Duce en den Führer. Reeds veroorzaakte de aan deze samenkomst voorafgaande reis naar Rome van Von Ribbentrop vermoedens, dat de Duitsch-Italiaansche samenwerking in een nieuwe phase was getreden. Omtrent het onderwerp van de bespreking tusschen Hitier en Mussolini tast men volkomen in het duister. Uiteraard worden allerhande suggesties opgeworpen en „uit betrouwbare bron" verkregen meeningen geuit. Het is, gezien in het licht van het wereldgebeuren, echter wel aannemelijk, dat de conferentie aan den Brennerpas hoofdzakelijk zal zijn gevoerd over de twee brandende en voor Duitschland van zoo vitaal belang zijnde kwesties: de verhouding ItaliëRusland en daarmede samenhangendhet Balkan probleem. Het kan niet worden ontkend, dat het samengaan van Duitschland met Rusland aan Italië een schok heeft gegeven, welke de betrekkingen tusschen Rome en Berlijn niet heeft verinnigd. Italië bleef zijn, .sedert de opkomst van het fascisme steeds gevolgde anti-Sowjet-politiek getrouw, streed voor dit beginsel schouder aan schouder met Duitschland in Spanje om plotseling tot de ontdekking te komen dat de gemeenschap pelijke vijand van gisteren, heden den bondgenoot van den medestrijder was geworden. Afgezien van de ideologische motieven, was deze nieuwe vriendschap in Italië's practische politiek geenszins op haar plaats de Rus-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 110