439 reeds niet sterke Japan een duidelijk naar buiten tredend gevoel van onbe hagen. Daarbij komen nog de voortdurende dreiging van bepaalde Ameri- kaansche zijde tot het instellen van een embargo op zekere door Japan benoodigde grondstoffen en andere goederen (petroleum) en de indruk, dat Amerika voet bij stuk wenscht te houden t.o.v. het Chineesche vraagstuk. Het laatste blijkt weer overduidelijk uit de Amerikaansche geste, der Chungking-regeering een leening van 20 mm dollar toe te staan alsmede uit de berichten, dat Amerika overweegt een conferentie bijeen te roepen van de onderteekenaars van het in 1922 gesloten Negenmogendhedenverdrag, waarbij de souvereiniteit, de onafhankelijkheid, de territoriale en admi nistratieve integriteit van China werden vastgelegd. Het is echter de vraag, of Frankrijk en Engeland thans geneigd zullen zijn dit probleem aan te snijden wegens den oorlogstoestand in Europa, terwijl Italië op grond van zijn welwillende houding t.a.v. Japan en de aan dit land niet onwelgeval- ligen gang van zaken in den Pacific vermoedelijk evenmin ter conferentie zal wenschen te verschijnen. Ongetwijfeld weerhoudt de vrees, Japan in de armen van den Sowjet te werpen, Amerika voorshands nog van posi tieve stappen de „wait and see" politiek zal wel worden voortgezet zoolang de toestand in Europa nog zoo weinig teekenend is. In China gaat Japan voort de Nieuwe Orde te scheppen de „puppet"- regeering van Wang Ching-wei zal te Nanking geïnstalleerd worden, zoodat er thans 4 plaatselijke regeeringen in China zijnPeking, Nanking en Canton cnder Japanschen invloed en de Chungking-regeering, van waaruit het verzet tegen Japan wordt gevoerd. Er schijnen echter reeds moeilijkheden te bestaan tusschen Wang Ching-wei en zijn Japansche lastgevers over de feitelijke positie van de Nanking-regeering. Omtrent de krijgsbedrijven valt weinig nieuws te melden de actie van de Japanners is thans voornamelijk gericht op consolidatie van den toestand en bedreiging van de verbindingen waarbij in het bijzonder de Fransche spoorlijn Hanoi-Yunnan een belangrijk doelwit vormt. Aangezien de Chi- neezen echter een „nation de porteurs" vormen, werkt deze actie wel belem merend doch niet beslissend. De verhouding tot Rusland, telkenmale ter sprake gebracht, heeft nog zeer weinig feitelijke verandering ondergaan. Het is dan ook herhaaldelijk gebleken, dat de Russische sympathie geheel aan de zijde van Chunking staat. Nu Rusland door de liquidatie van het Finsche conflict de handen weder vrij heeft gekregen, bestaat ongetwijfeld de mogelijkheid, dat de besprekingen in Oost-Azië weder eenigszins stroever van toon worden Ten slotte is nog vermeldenswaard, dat in de Philippijnen met alle energie aan de defensie wordt gearbeid, ten einde bij de onafhankelijkheidsverklaring van die gebieden in 1946 over een goed geoutilleerde weermacht te kunnen beschikken. Men spreekt over de totale sterkte van 1 millioen man. Ned.-Indië onderging in de afgeloopen maand geen schokkende gebeur tenissen met bezonkenheid en ernst aanvaardt men het onvermijdelijke wereldgebeuren, onderwijl voortbouwend aan de instandhouding van eigen Rijk en internationale positie. De berichten uit het moederland daarentegen vertoonen eenigen onrust, begrijpelijk overigens, gezien de ligging van Nederland in de onmiddellijke omgeving van het oorlogscentrum. Hierdoor zijn ook de voortdurende oorlogs geruchten om Nederland verklaarbaar, te meer daar de invloed van den strijd aldaar dagelijks aan den lijve wordt gevoeld. Groote en gerechtvaar digde verontwaardiging wekte de meedoogenlooze vernietiging uit vlieg tuigen van weerlooze Nederlandsche handelsscheepjes op de Noordzee naast het torpedeeren en de vernietiging door het mijnengevaar werd deze nieuwe beproeving aan de Nederlandsche scheepvaart opgelegd. Doch voor ons geldt de oude, fiere Latijnsche stelregel, later het devies van de Hanze-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 112