440 steden evenzeer„Navigare necesse est, vivere non necesse". Ondanks alles blijft Holland varen. Helaas moest het Nederlandsche Leger een van zijn prominente aan voerders, den luitenant-generaal Jhr. Alting von Geusau, commandant van het tweede legercorps, door een plotselingen dood verliezen. Het ongeluk met de O. 11 welk schip in het vaarwater van Nieuwediep zonk na aanvaring met een sleepboot, kostte aan drie opvarenden het leven dank zij het kordaat optreden van de bevelvoerende officieren en het moedig gedrag van de bemanning, in het bijzonder van de slachtoffers zelve, kon een grooter verlies aan menschenlevens worden voorkomen. Groot is de tegenstelling tusschen deze zeelieden, die in de uitoefening van hun beroeps plicht het leven lieten en daarmede den eerbied en den dank van de Natie verdienden, en de gewetenlooze Nederlanders, die niet schromen hand- en spandiensten te verleenen aan de belligerenten en daarmede het Vaderland in gevaar brengen. De lichtkogel- en lichtsignalen-affaire, alsmede de ont dekte spionnagezaken en geheime zenders veroorzaakten in Holland een sfeer van onrust en van onbehagen. Het stemt tot tevredenheid, dat naar de berichten luiden justitie en politie tot verscherpte maatregelen zijn overgegaan ten einde het kwaad grondig uit te roeien. Doch niet minder verachtelijk zijn de vele gesignaleerde gevallen van fraude, corruptie, mal versatie en knoeierij, gepleegd ten nadeele van de defensie. De aannemers, die ondeugdelijk materiaal leverden voor te bouwen kazematten, de kleer makers, die knoeiden bij de vervaardiging van de uniformen, de onder officieren, die steekpenningen aannamen voor onjuiste schattingen en voor het afkeuren van gerequireerde auto's, de soldaten, die goederen aan de legervoorraden ontstalen en deze verkochten aan niet minder schuldige burgerszij allen pleegden verraad jegens het land, wijl zij de weer kracht van het leger aantastten en den geest in den troep en onder de bevolking bedierven. Het is te hopen, dat deze lieden op korten termijn met de uiterste gestrengheid worden gestraft voor hun dubbel misdrijf Het is bemoedigend te lezen, hoe de paraatheid in Nederland in korten tijd is opgevoerd en de organisatie van de verdediging ook door de buiten- landsche pers wordt geprezen. Indien de innerlijke paraatheid van leger en volk eveneens tot hetzelfde peil is gestegen, kan het Nederlandsche volk zich in onverhoopt rampspoedige tijden met vertrouwen verlaten op het Koninklijk devies „Je maintiendrai". S.S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 113