6. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolg en slotzie I. M. T. 1940 nr. 3). Artikel 21. Een prijs kan in een onzijdige haven alleen worden binnengebracht wegens onzeewaardigheid, slechte gesteldheid der zee, gebrek aan brandstof of aan levensmiddelen. Zij moet weder vertrekken zoodra de oorzaak, die het binnen- loopen heeft gerechtvaardigd, is vervallen. Indien zij zulks niet doet, moet de onzijdige Mogendheid haar het bevel kenbaar maken om te vertrekkenin geval zij daaraan geen gevolg mocht geven, moet de onzijdige Mogendheid de mid delen aanwenden, waarover zij beschikt om haar met haar offi cieren en bemanning vrij te laten en de bemanning, door den ptijs- maker aan boord geplaatst, te interneeren. Artikel 22. Ook moet de onzijdige Mogendheid de prijs vrij laten, die binnengebracht mocht zijn onder andere omstandig heden dan die, voorzien in artikel 21. Artikel 23. Een onzijdige Mogendheid kan den toegang tot hare havens en reeden toestaan aan al of niet begeleide prijzen, wanneer zij er worden binnengebracht om onder sequestratie gelaten te worden in afwachting der beslissing van het prijsge- recht. Zij kan de prijs in een andere van haar havens doen brengen. Indien de prijs door een oorlogsschip begeleid wordt, mogen de officieren en manschappen, door den prijsmaker aan boord ge plaatst, overgaan op het begeleidende schip. Indien de prijs alleen reist, wordt de door den prijsmaker aan boord geplaatste bemanning vrijgelaten. Een prijs is een belligerent of neutraal koopvaardijschip, het welk wordt opgebracht onder geleide van een oorlogsschip of vaart onder een prijsbemanning. Deze kan slechts worden gele verd door een oorlogsschip of als zoodanig te beschouwen bellige rent vaartuig (zie de voorwaarden vermeld op blz. 15, I. M. T. 340

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 11