de Scandinavische Staten de artikelen 21 en 22 wel in hun N.P. opnemen (Sc. N.P. '12 art. 3 lid 1, '38, art. 7, lid 1), doch arti kel 23 niet (in tegenstelling hiermede Italië, art. 19 N.P. '39). Ter Tweede Haagsche Vredesconferentie was men het eens, dat een prijsgemaakt schip onder prijsbemanning, hetwelk in een haven komt van den Staat, welks nationaliteit het bezit, rechtens vrij is en terug valt aan den eigenaar het is niet duidelijk, waar om dit niet in het Z.O.V. is opgenomen 206)Er bestaat echter geen reden, dezen regel niet uit te breiden tot het geheele rechtsge bied bij deze opvatting moet ook doorvaart door de territoriale wateren van de eigen Mogendheid vrijlating van de prijs tot gevolg hebben. Nederland en ook andere neutrale Staten hebben dit standpunt in den wereldoorlog ingenomen de beantwoording van de vraag, of zulks juridisch bezien juist was, zijn de oor logvoerenden uit den weg gegaan 207). Artikel 22 laat zich in tegenstelling met artikel 21 niet uit over de t.a.v. de prijsbemanning te volgen gedragslijn het ligt echter voor de hand, dat deze gelijk is 208)Als andere onvolkomenheid wordt wel genoemd dat artikel 21 niets bepaalt inzake de mate van herstel van averij en bevoorrading, welke onderwerpen v.w.b. oorlogsschepen uitvoerig zijn geregeld. O.i. is het echter niet noo- dig, hieromtrent nadere voorschriften te geven (vergelijk noot 204), behoudens wellicht t.a.v. het geval van onmogelijkheid van reparatievolgens Francois behoort men dan tot interneering over te gaan, doch Oppenheim is van andere meening 208)Even min is het noodig, nadere voorschriften te geven omtrent de be handeling van prijsbemanningen, welke een prijs gemaakt schip in neutraal rechtsgebied opgeven zij zijn te beschouwen als troe pen van oorlogvoerenden komend binnen onzijdig rechtsgebied en derhalve te interneeren 207), 209). Hoe is nu het huidige Nederlandsche standpunt Binnenkomst wegens onzeewaardigheid, slechte gesteldheid der zee en gebrek aan brandstof of levensmiddelen wordt niet langer toegestaan. Het toelatingsverbod van artikel 11 N.P. '39 is integraal, maakt geen uitzonderingen meer prijs en bemanningen worden vrij, wat ook de reden van binnenkomst is. Met zeenood en averij wordt nog slechts in zooverre rekening gehouden, dat de prijsbemanning in deze bijzondere gevallen niet, doch overigens wel wordt geïnter neerd. Gelet op vorenvermeld in de jaren 19141918 t.a.v. door buit- making of requisitie door oorlogvoerenden verkregen schepen ge volgde gedragslijn zou het van belang zijn geweest, in de N.P. 39 van het huidige standpunt te doen blijken. Nu zulks niet het 20°) Francois, blz. 532. Vanselow, blz. 463, Somlo-Walz, blz. 239; Francois, blz. 532 en 535. 20S) Frangois, blz. 531 Oppenheim, 328. 20°) Vanselow, blz. 464; Somlo-Walz, blz. 238. 342

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 13