den betrokken neutralen Staat zou aan voorgaanden zin nog moe ten worden toegevoegd „vóór het bereiken van het onzijdige rechtsgebied" terwijl bij die opvatting geen interneering volgt op opname door een onzijdig oorlogsschip binnen de territoriale wate ren dit laatste vindt nog steun in het hierna te behandelen artikel 43 O.R.L.. Zweden handelde in 19141918 dienovereen komstig en liet binnen de territoriale wateren door Zweedsche oorlogsschepen opgenomen schipbreukelingen vrij 221) Italië neemt blijkbaar hetzelfde standpunt in (art. 27 N.P. '39). Neder land daarentegen hield en houdt zich ook nu aan de letter van artikel 13 (art. 5 onder 1° N.P. '39). Hetzelfde deed Denemarken, zelfs in het wel zeer treffende geval dat een binnen de territoriale wateren gestrande Engelsche oorlogsbodem door Duitsche zee- strijdkrachten werd aangevallen waarna de bemanning door Deensche oorlogsvaartuigen werd geredzij werd vervolgens geïnterneerd 222) Tenslotte verdient het nog de aandacht, dat de artikelen 12, 13 en 14 zich niet uitlaten over publieke vaartuigen (lichtschepen, douanevaartuigenh.t.l. gewestelijke vaartuigen e.d.m.)Wij neigen tot de opvatting, dat schipbreukelingen enz. die door zoo danige vaartuigen zijn opgenomen, niet vallen onder artikel 13 omdat die vaartuigen niet voldoen aan de voor oorlogsschepen gegeven definitie deze opvatting vindt steun in een geval, het welk zich tijdens den wereldoorlog m.b.t. een Nederlandsch lichtschip zou hebben voorgedaan 223). Aangezien ter zake echter geen zekerheid bestaat, ware in voorkomend geval de beslissing van de Regeering in te roepen, in afwachting waarvan de betrok kenen dienen te worden aangehouden. Artikel 15. De schipbreukelingen, gewonden of zieken, die, met toestemming van de plaatselijke overheid, in een onzijdige haven worden ontscheept, moeten, behoudens een schikking in tegen- overgestelden zin van den onzijdigen Staat met de oorlogvoerende Statenop zoodanige wijze door den onzijdigen Staat worden bewaakt, dat zij niet opnieuw kunnen deelnemen aan de krijgs verrichtingen. De hospitaalkosten en die voor de interneering worden gedragen door den Staat, tot welken de schipbreukelingen, gewonden of zieken behooren. Voor een juiste hanteering van dit voorschrift, hetwelk over eenkomt met de bepaling van artikel 14, tweede alinea, L.O.V., is het noodzakelijk te weten, dat het blijkens het verslag van den rapporteur Renault slechts betrekking heeft op gewonden enz., 347 221) Francois, blz. 536, Oppenheim, 348. ~2) Oppenheim, 348a onder (4). Oppenheim, 348 Spaight, blz. 436.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 18