Artikel 43. Het personeel van een ontredderd militair lucht vaartuig dat buiten de onzijdige territoriale wateren is gered en door een onzijdig militair luchtvaartuig binnen het rechtsgebied van een onzijdigen Staat is gebracht en aldaar is ontscheept, zal worden geïnterneerd. Artikel 17 O.R.L. bepaalt, dat de beginselen van de Conventie van Genève en van het verdrag voor de toepassing van die begin selen op den zee-oorlog (Xe Conventie) van kracht zijn t.a.v. den luchtoorlog en lucht-ambulance 237)Uit dien hoofde schijnt arti kel 43 O.R.L. overbodig men zou zich nl. kunnen richten naar artikel 13, Xde Conventie. Bij de behandeling daarvan zal even wel zijn gebleken, dat zijn redactie een leemte vertoont waarin die van artikel 43 O.R.L. voorziet. Uit de Ned. N.P. '39 art. 5 onder 1° valt echter op te maken, dat door Ned. militaire luchtvaartuigen binnen onze onzijdige wateren opgenomen schipbreukelingen wel moeten worden geïnterneerd (Vergelijk de opmerkingen bij arti kel 13, Xe Conventie, op blz. 346 hiervoor en artt. 29 en 30 It. N.P. '39) 238). Artikel 44. De directe of indirecte levering door een cmzijdige Regeering aan een oorlogvoerende Mogendheid van luchtvaar tuigen, van onderdeelen of van materiaal, benoodigdheden of munitie voor luchtvaartuigen is verboden. Artikel 45. Onder voorbehoud van de bepalingen van artikel 46 is een onzijdige Mogendheid niet gehouden, den uitvoer of doorvoer van luchtvaartuigen, onderdeelen of materiaal, benoo digdheden of munitie voor luchtvaartuigen voor rekening van een oorlogvoerende te beletten. Artikel 46. Een onzijdige Regeering is gehouden, de midde len waarover zij beschikt aan te wenden om (1) het vertrek uit haar rechtsgebied te beletten van een lucht vaartuig, dat in staat is een aanval tegen een oorlogvoerende Mo- 353 237) Zie Ned. N.P. '39, art. 6 onder 3°. Men houde evenwel in het oog, dat volgens het Z.O.V. belhgerente oorlogsschepen onder bepaalde voor waarden, volgens de O.R.L. belligerente militaire luchtvaartuigen onder geen voorwaarde, in onzijdig rechtsgebied worden toegelaten. Het feit, dat lucht- ambulances zoo zij toch binnenkomen cf. art. 18 Conventie van Genève, niet worden geïnterneerd, doet hieraan niet. af. Aan boord zich bevindende zieken en gewonden zullen tenzij bij bijzondere overeenkomst anders zou zijn bepaald (verg. art. 14 L.O.V.) moeten worden geïnterneerd, onverschillig tot welke partij zij behooren. Zie ook Spaight, blz. 434 en 442. 23S) Ter vergelijking worden hier de regelen vermeld, welke te Rio de Janeiro voor alle Am. Staten zouden zijn aangenomenZieken en gewonden, die door vijandelijke dan wel eigen strijdkrachten worden aangebracht, als mede bemanningen van oorlogvoerende marine- of luchtstrijdkrachten, die als gevolg van schipbreuk of ongeval vrijwillig dan wel onvrijwillig komen, binnen onzijdig gebied, worden geïnterneerd. Zie voorts Spaight, blz. 445 en 446.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24