voor het gebruik van dit geschut is echter, dat de zekerheid moet bestaan, dat het tijdig naar de door den vijand gekozen landings- strook kan worden aangetrokken bij een coup de main zal in het algemeen- aan deze voorwaarde niet kunnen worden voldaan. Indien geen spoorweggeschut kan worden gebezigd zullen dus vaste batterijen moeten worden gebouwd, waarvoor, gezien de toepassingen in moderne verdedigingslinies als de Maginotlinie, de kanonnen wellicht in draaibare pantserkoepels zouden kunnen worden opgesteld. Dit zou een herleving beteekenen van onze in Holland nog wel bekende pantserfortartillerie, zij het ook in meer verspreiden vorm. Gebruik van pantserkoepels verdient aanbe veling, omdat in vaste opstellingen staand geschut zich niet door stellingverandering aan vuur op de eenmaal ontdekte standplaats kan onttrekken. Daarnaast moet bij dit geschut de noodige aan dacht worden geschonken aan een goede verneveling, zulks vooral met het oog op bomaanvallen. Wat betreft de vuurleiding t.b.v. de middelbare en zware batte rijen dient te worden bedacht, dat aardkromming en straalbui- ging bij het toenemen van den afstand een groote rol gaan spelen zoo zal voor het waarnemen van den voet van een doel en van aanslagen op het water de as van het waarnemingsinstrument zich bij het waarnemen op afstanden van resp. 10, 20, 30 en 40 km moeten bevinden op een hoogte van 7, 27, 61 en 108 m boven den zeespiegel. Nog afgezien van het feit, dat zelfs bij helder weer overdag het zicht wordt belemmerd door het trillen van de warme lucht, zullen over het algemeen aan de kust geen waar- nemingspunten van zoodanige hoogte aanwezig zijn, dat van daaruit het vuur op de grootere afstanden (20 km en meer) zou kunnen worden geleid. De vuurleiding zal dus moeten geschieden met luchtwaarneming. Echter zal ook de doelopsporing in vele gevallen wel door vliegtuigen dienen te worden uitgevoerd, tenzij het beloop van het vaarwater of de aanwezigheid van eilanden de tijdige melding door aan de kust opgestelde wachten waarborgt. Middelbare en lichte batterijen voor de taken ad c, d en v.z.m. ad e. De batterijen bestemd voor bescherming van de mijnversper- ringen en voor reedebestrijking, die van kleiner kaliber kunnen zijn (715 cm) en bij voorkeur direct richtend zullen schieten, zullen in het algemeen dicht achter de kustlijn worden opgesteld. Een gevolg van de directe richting is, dat, wil men niets van de werkzame dracht prijsgeven, de as van het richtmiddel, en dus het kanon, op een bepaalde hoogte zie hiervoren boven het maaiveld moet worden opgesteld, waardoor de zichtbaarheid uit zee toeneemt. Om dezelfde reden dienen ook de commandoposten, zijposten, waarnemingsposten, e.d., die ingeschakeld moeten kun nen worden ten behoeve van de vuurleiding, zich betrekkelijk hoog boven den zeespiegel te verheffen. Het beschikken over 359

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 30