deze zijposten, enz. is ook voor de direct richtende batterijen nood zakelijk, omdat op de grootere afstanden de afstandmeting uit den commandopost met een afstandmeter met kleine basis te onzuiver wordtvoorts omdat het niet onwaarschijnlijk is, dat de vijand een nevelscherm zal leggen tusschen batterij en doel en alsdan alleen vuur met directe richting mogelijk is. In beginsel behooren dan ook alle direct richtende batterijen tevens geschikt te zijn voor vuur met indirecte richting. Wegens zijn blootgestelde ligging zal zoowel aan de vuurdekking als aan de maskeering van dit geschut bijzondere zorg moeten worden besteed. Wanneer bijv. een dergelijke batterij wordt opgesteld in een strand-kampong, dan stelle men de elementen van de batterij ook op in volkomen bij het kampongbeeld aan passende huizen, klappertuinen, e.d. Bevindt de batterij zich op een militair terrein, dan zorge men dat dit zoo min mogelijk van de omgeving afwijkt. Men legge dus niet een bosch aan te midden van klappertuinen of kampongs, maar geve het militaire terrein ook het aanzien van klappertuin of kampong. Men bedenke daarbij echter dat een imitatie-kampong onmiddellijk uit de lucht opvalt omdat er geen leven in zit. Een imitatie-kampong moet dus bevolkt worden, bij voorkeur met de gezinnen van de militairen, die daar hun taak hebben. Plaatst men een batterij te midden van haven loodsen, dan stelle men de stukken ook op in soortgelijke loodsen, bij voorkeur zelfs in de bestaande havenloodsen, die dan geheel of ten deele aan hun oorspronkelijke bestemming moeten worden onttrokken. Ook de gebeurlijk bij de batterij achter te laten bewa king stelle men in die loods(en) op en niet daarbuiten in een wacht huis, omdat dit onwillekeurig de aandacht vestigt op de aanwezig heid van militaire objecten in de onmiddellijke nabijheid. Wellicht zal iemand ons tegenwerpen, dat de aanwezigheid van batterijen in kampongs, van kampongs om batterijen of van geschut in in gebruik zijnde loodsen toch zeker de geheimhouding niet bevor dert. Hiertegen zouden we willen aanvoeren, dat de aanwezigheid van vaste batterijen ook bij andere wijzen van opstelling bij den vijand bekend kan worden verondersteld, doch dat opstelling te midden van vele gelijksoortige objecten het herkennen van de plaatsen waar zich de elementen der verdediging bevinden, uit zee en uit de lucht zeer ernstig bemoeilijkt. En tenslotte is dat het doel van maskeering, zooals blijkt uit hoofdstuk IX van ons V.T. en duidelijker nog uit het Hollandsche V.I.S. IX. Maskeering, naar welke zeer belangrijke voorschriften in dit verband moge worden verwezen. Hetzelfde geldt voor de kustzoeklichten, die bij voorkeur uit- waarts en niet te ver van de batterijen moeten worden opgesteld. Daar zij zich overdag in het geheel niet behoeven te vertoonen, zal de maskeering van de zoeklichten in het algemeen gemakke lijker zijn dan van de stukken. Wanneer de zoeklichten buiten gebruik zijn kunnen zij worden opgeborgen in remises, die met 360

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 31