de as met raden wordt verwijderd en de beide vaste beenen worden uitgeklapt, afhankelijk van het aantal losse beenen tot een hoek van 90° of 120°. De spil rust dan op den grond en het kanon kan vuren in een sector, overeenkomend met den hoek tusschen de beenen. Moet de vuursector grooter zijn, dan wordt(en) het(de) losse been(en) aangebracht, waardoor het kanon in alle richtingen kan vuren. De vuurleiding geschiedt bij dit geschut op overeenkom stige wijze als bij luchtdoelgeschut en, indien de aanvangssnel- heid voldoend groot is, hetgeen bij kustgeschut in het algemeen wel het geval zal zijn, is het tevens in staat tot het vuren op luchtdoelen. Een dergelijke poging is belichaamd in het Amerikaansche ld.- kanon van 3" (7.6 cm) M.2 (L/50), dat bedoeld is als mobiel ld.-, tevens kustgeschut. Dit is een zwaar en onhandelbaar instrument, met een zeer groote affuit, zoodat de mobiliteit niet anders dan strategisch kan zijn. Het heeft een verwisselbare kernbuis, die na 3000 schoten moet worden verwisseld, daar dan de V0 is terug- geloopen van 840 tot 800 m/sec. Het uit de marsch- in de vuur- stelling brengen en omgekeerd duurt 15 minuten. Blijkens mededeelingen in het W.J. 1938 (zie blz. 99, 157 en 193) heeft mobiel kustgeschut reeds zijn intrede gedaan. Wanneer der gelijk geschut wordt toegepast, verkrijgt men het groote voordeel, dat in vredestijd kan worden volstaan met het gereedmaken van de batterij stellingen en reservestellingen met alle bijbehoorende elementen (munitienissen, schuilplaatsen, commandoposten, e.d.). Het in stelling brengen van het geschut kan dan worden uitge steld tot het moment dat daaraan behoefte bestaat, waardoor de kans op voortijdige ontdekking verminderd en het element der verrassing vergroot wordt. Staat dit geschut eenmaal in stelling, dan bezit het alle goede eigenschappen van kustgeschut in vaste opstelling, doch is door zijn schootsveld van 360° en de groote maximum elevatie daaraan superieur. Gezien de manipulaties, die noodig zijn om het geschut weer in marschstelling te brengen, den daarmee gemoeiden tijdsduur, en de opstelling voor in de hoofdweerstandsstrook, achten wij het niet mogelijk, dit geschut nog tijdig terug te nemen en elders in te zetten, tenzij men dit niet laat medewerken aan het laatste deel van de taak van de kustartillerie (hiervoor onder d en e vermeld), hetgeen ons bepaald onjuist zou lijken. Wij zouden de mobiliteit van dit geschut dan ook alleen willen beschouwen als een middel om de verrassing te bewaren en voorts om een mobiele reserve aan kustgeschut te vormen, die snel daar kan worden ingezet, waar dit noodig blijkt. Mobiel veldgeschut ingedeeld bij de kustverdediging. Soms wordt mobiel veldgeschut bij de kustverdediging inge deeld. Het gebruik dat hiervan kan worden gemaakt, wordt voor 363

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 34