Verspreiding van doelen. Thans nog een enkel woord over de verspreiding van doelen. Bewapent men de kustartillerie met geschut, afkomstig van opge varen oorlogsschepen, daar ligt het voor de hand, dat zij bij de scheepsartillerie ten achter is. Deze zal dan veelal haar vuur kun nen openen op een afstand die juist ligt buiten de werkzame dracht van de kustartillerie. In het geval dat de grens bijv. op 12 km zou liggen, zou voor geschut van 12 a 15 cm de Ls.50 rond 90 m, de bs.50 rond 10 a 15 m bedragen. Ten einde buiten de spreiding van het op een batterij liggend vuur van scheepsgeschut te blijven zou aannemend dat de batterij spreiding de oor logsspreiding 2 X die van het enkele stuk is eenig ander object tenminste 2 X 180 360 m achterwaarts en 2 X 30 60 m zijwaarts van de uiterste stukken van die batterij moeten liggen. Dit geeft tevens een indruk omtrent den afstand, waarop de munitiemagazijnen, de commandoposten, werkkamers, e.d. van de batterijen verwijderd moeten blijven en omtrent de noodza kelijke echelonneering in de batterijen zelf. Voorts blijkt hieruit, dat bij toename van de werkzame dracht van het eigen geschut de echelonneering daarvan in breedte en diepte behoort toe te nemen. Ver sterking skundige arbeid. Het zal niet mogelijk zijn, de ten behoeve van de kustartillerie batterijen met bijbehoorende waarnemings- en vuurleidingsorga nen te verrichten versterkingskundigen arbeid tot oorlogstijd uit te stellen, ook al doordat de aard van de meestal in gewapend beton uitgevoerde versterkingen zich daarvoor niet leent. Wij mee- nen ons van beschouwingen omtrent deze duurzame versterkingen te moeten onthouden. LUCHTDOELARTILLERIE. Na hetgeen over de organisatie van de luchtverdediging in de laatste drie nummers van den vorigen jaargang reeds door den kapitein der artillerie L. C. A. VAN DAM werd medegedeeld, is er geen aanleiding, hierop thans terug te komen. De lezer moge dan ook naar die zeer lezenswaardige artikelen worden ver wezen, waarbij overigens de aandacht wordt gevestigd op het vermelde onder „Luchtdoelartillerie" op blz. 92 van jaargang 1940, waarvan wij de belangrijke slotopmerkingen hier nog even mogen herhalen le. het is volstrekt noodzakelijk dat de geschutbediening over dekkingen beschikt 2e. maskeering mag onder geen voorwaarde worden nagelaten 3e. een enkel bij nacht afgegeven schot is voldoende om de bat terij te verraden, hetgeen beteekent, dat van stelling moet worden veranderd (bij den oorlog te land. H.). 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 36