het oog op de wendbaarheid van het tractie-voertuig in moeilijk terrein. Derhalve wordt aan een kort chasis (circa 130135 inch wielbasis) de voorkeur gegeven boven een lang. e. De motor. De motor moet reeds bij een laag toerental een behoorlijk koppel ontwikkelenzijn koppel-toeren-grafiek moet over een ruim gebied vlak verloopen, het een en ander in ver band met de continue trekkracht, die deze motor moet kunnen ontwikkelen (Het mag dus geen kromme zijn met een duidelijk maximum). Voorts is een toerentalbegrenzer (regulateur) op 75% van het maximum toelaatbaar toerental zeer wenschelijk wegens het steeds voorkomende verschijnsel van het laten doorrazen van een motor door den bestuurder op het moment, dat zijn aandacht ten volle is gevestigd op de te overwinnen terreinhindernis. Een ander voordeel van den regulateur is, dat het motor-toerental bij het verlies van „grip" eveneens binnen de perken blijft. De carburateur moet zijn van het type met een, ten opzichte van de vlotterkamer, centraal gelegen sproeier, ten einde bij het passeeren van steile terrein-hindernissen, waardoor het voertuig in een scheeven stand komt te staan, steeds verzekerd te zijn van een goede carburatie. Tevens moet hij zijn voorzien van een luchtfilter, zoodanig opgesteld, dat daarin geen water kan komen bij doorschrijding van riviertjes en waterloopen. Ook de ontstekingsinrichting en de dynamo (voor den start motor is zulks helaas niet altijd doenlijk) dienen zoo goed mogelijk te zijn beschermd tegen waterinslag. 'Het spreekt vanzelf, dat de goede werking van de brandstofaanvoer-inrichting onder alle omstandigheden behoort te zijn gewaarborgd. V.w.b. de smering wordt geëischt dat een goede werking steeds verzekerd moet zijn, zelfs indien de motor onder een grooten hoek (45°) met de hori zontaal arbeidt. Voorts dient een goede carter-ventilatie aanwezig te zijn (zonder te veel toegankelijkheid voor opspattend water), terwijl ten slotte de voorkeur wordt gegeven aan een oliekoeler. Tenslotte mag de temperatuur van het koelwater volgens de door het Engelsche gouvernement gestelde eischen (zie de Mili taire Spectator 1933 Nr. 1, blz. 13) bij volle belasting van het voertuig in zeer zwaar terrein ten hoogste 100° Fahrenheit boven de temperatuur van de omgeving bedragen. Deze eisch zou als norm kunnen dienen. De overbrengingsorganen. Constructief moeten deze organen een zware en dikwijls schokkende belasting kunnen weerstaan. Het aantal versnellingen vóóruit behoort minstens vier te bedra gen, terwijl een „constantmesh"-constructie met synchroniseer- conussen voor alle versnellingen de meeste aanbeveling verdient. Aanwezigheid van een reductiekast, waardoor het aantal over- brengings-verhoudingen wordt verdubbeld, is mede een eisch (Dit stelsel kan eventueel zijn ingebouwd in de achterbrug, hoewel 371

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 42