deelen voor een bepaald park, dat een tijdelijk tekort practisch is uitgesloten, kan nml. alleen dan worden verkregen, wanneer men beschikt over uitgebreide verbruiks-statistieken uit het bedrijf van groote aantallen standaard-voer tuigen, over een tijd vak van ten minste vijf jaren. Het General Motors Overseas Department te Tandjong-Priok bepaalt bijvoorbeeld zijn voor raden aan de hand van dergelijke statistieken. Desondanks komt het toch nog wel eens voor verrassingen te staan. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke situatie bij een minder groote organisatie veelvuldiger zal voorkomen niet-tech- nische factoren kunnen er evenwel toe nopen, de aan die situatie verbonden nadeelen te aanvaarden en daaraan het hoofd te bieden door de werkplaatsen van den M. A. D., welke thans meer zijn ingesteld op grondige revisies dan op aanmaak van onderdeelen, ook op het laatste in te stellen. Het vorenstaande toetsende aan onderwerpelijke aanschaffingen, wordt het volgende opgemerkt. 1. Van de wieltractoren heeft de Maple Leaf het beste voldaan, terwijl de Ford „Trado" bijna gelijkwaardige capaciteiten bleek te bezitten. Dit resultaat heeft dan ook geleid tot aanschaffing van beide genoemde producten ten behoeve van het tractie-park van de Artillerie, waarbij o.m. uit uniformiteitsoverwegingen voor het Trado-product het Chevrolet-chasis werd gekozen. 2. In de categorie van militaire rupsvoertuigen staat de Vickers- artillery-tractor weliswaar bovenaan in prestaties en biedt hij bovendien het voordeel, dat de motor en de aandrijvingsorganen identiek zijn met die der in de bewapening opgenomen V. C. L.- Light tanks, doch hier staat tegenover, dat zijn vermogen grooter is dan voor onze doeleinden noodzakelijk is hierdoor zou aan schaffing van dezen in verhouding tot de anderen toch reeds kost baren tractor economisch niet verantwoord zijn geweest. Derhalve is overgegaan tot bestelling van C.K.D.T.3 tractoren, m.d.v., dat daaraan zoodanige wijzigingen zullen worden aangebracht, dat de gedragingen, vooral ten aanzien van het rijden op asphalt- wegen en het doorschrijden van sawahs en waterloopen, zeker beter zullen zijn dan die van het gedemonstreerde type, terwijl tevens de maximum snelheid door den inbouw van een Volvo- motor zal worden opgevoerd tot ca 40 km/u. Het reeds besproken, aan dezen tractor verbonden bezwaar inzake de onderdeelenvoor ziening is derhalve aanvaard. 3. De proeven met de Gelandegangige commandovoertuigen hadden als resultaat, dat een aantal Tempo's werd aangeschaft. Bovendien is aan de hand van de gegevens als uitzondering even eens een aantal D. A. F.-terreinauto's (Chevrolet) besteld. 4. Na de gehouden vergelijkende ritten is besloten tot verdere aanschaffing van de Fiat 508c als standaard voor het autolette-type. 376

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 47