B. NEDERLAND. In de Memorie van Toelichting betreffende de defensiebegroo- ting deelde de Regeering mede, verschillende bestellingen reeds te hebben geplaatst voordat daartoe de goedkeuring van de volks vertegenwoordiging was verkregen. Blijkens het Voorloopig Ver slag waren verscheidene leden van de Tweede Kamer van mee ning, dat daartegen geen bezwaar is te maken wanneer het lands belang onmiddellijk handelen eischt. Voorts deelde Minister Dijxhoorn in de Memorie van Antwoord mede dat opdracht was verstrekt tot eerste aanschaffing van sper ballons. Tijdens de mondelinge behandeling van dezelfde begrooting in de Eerste Kamer verklaarde de minister 401 van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger uitsluitend, in Neder land dient te geschieden. De vooronderstelling, dat aan de Koninklijke Militaire Academie slechts één plaats voor jongelieden van inheemschen landaard beschik baar zou zijn gesteld, is, zooals de ondergeteekende reeds eerder aan de Kamer mededeelde, niet in overeenstemming met de feitelijke toe dracht van zaken. Dat niet meer van deze jongelieden voor toelating in aanmerking komen, is een gevolg van het door hen bij het rang- schikkingsonderzoek behaald resultaat. Indien de leden, hier aan het woord, met metalen bommenwerpers bedoelen die, eventueel te bouwen door de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker, kan worden medegedeeld, dat een prototype in aanbouw is, waarvan de afnameproeven nog niet hebben plaats gehad. Als deze gunstig zullen zijn verloopen, is 'het de bedoeling het proto type in Nederlandsch-Indië verder te beproeven, waarna omtrent de aanschaffing van een serie der toestellen een beslissing zal worden genomen. Ook de ondergeteekende kan geen waardeering hebben voor de wijze waarop schrijvers, die terzake geenerlei verantwoordelijkheid dragen, zich in couranten en tijdschriften nopens de voorgenomen vlootver- sterking hebben uitgelaten. De Regeering gaat echter in deze aange legenheid doelbewust Haar eigen weg, waarbij de verschillende amb telijke adviezen, voor zoover noodig mondeling toegelicht door gezag hebbende marine-deskundigen, tot richtsnoer worden genomen. Te dezer zake kan thans worden medegedeeld, dat de Regeering na rijp beraad Haar gedragslijn heeft bepaald. Zij heeft besloten den aan bouw te bevorderen van een drietal slagkruisers. Een wetsvoordracht ter zake zal te zijner tijd, nadat de Volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van de Parlement worden onderworpen. In afwachting daar van meent de ondergeteekende zich te mogen onthouden van beschou wingen over de uitbreiding van de maritieme weermiddelen in Indië. Over vliegtuigen, ingericht voor het uitwerpen van drijvende mijnen, wordt in Indië vooralsnog niet beschikt. Hoewel het aanschaffen van luchtkruisers in de bedoeling ligt, laat de huidige personeelsbezetting bij de Militaire Luchtvaart nog niet toe, dat reeds thans daartoe wordt overgegaan. geen bezwaar te zien in de toelating van mobilisatieclubs, evenmin als de andere leden van het kabinet, mits er waarborgen bestaan dat geen politiek in het leger wordt gebracht. Deze waarborgen nu zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 74