405 het uitsluitend initiatief van de operaties en stelt dus, als hij niet geheel onbekwaam is, onze luchtmacht voor de ongunstigste omstan digheden, waardoor zij niet wel in staat zal zijn de haar door Mr. Jager toegedachte taak naar behooren te vervullen. Meesterschap in de lucht belet een landing op de eigen kust, schrij ven vele deskundigen, waarop Mr. Jager zich beroept. Bedoeld is daar mede echter een kust, die locaal verdedigd wordt en die verdediging ontbreekt in Indië's buitengewesten (met uitzondering van enkele punten) en zou uiteraard in een zoo uitgebreid eilandenrijk onmoge lijk in te richten zijn. Hoeveel vliegtuigen zouden kunnen worden onderhouden voor het zelfde geld als deze slagkruisers, dus aanschaffing, afschrijving en exploitatie Volgens een officieel Britsch rapport van een commissie van marine- en luchtvaartdeskundigen bedragen die kosten voor een slagschip van 35.000 ton evenveel als voor 43 middenzware bommen werpers. Voor onze slagkruisers las ik eene berekening, die op 38 Glenn Martin-toestellen, het bij het Nederlandsch-Indische leger ge bruikte type, komt. Financieel bezien zou dus een honderdtal van zulke vliegtuigen het equivalent van drie slagkruisers zijn. Ter be scherming der bommenwerpers acht Mr. Jager, terecht, gevechtsvlieg tuigen onontbeerlijk. Die omlijsting moet dus ook aangeschaft worden, zoodat er per saldo minder dan 100 bombardementsvliegtuigen over blijven, nog altijd een respectabel aantal, doch practisch niet zoo heel groot wanneer men in aanmerking neemt, dat in oorlogstijd, een vliegtuig in tegenstelling tot het groote oorlogschip, een verbruiks- artikel is, waarvan de levensduur op 1 a 2 maanden geschat wordttenzij de tijdige vervanging verzekerd is, mag men dus op straffe van spoedig geheel uitgepraat te zijn niet vrij over het geheele aantal vliegtuigen beschikken. LUCHTMACHT TEGENOVER LUCHTMACHT. Zelfs indien men dat bezwaar, tot schade in de toekomst, niet wil tellen en dus alle bommenwerpers naar het tooneel van de landing zendt, zullen zij, volgens Mr. Jager, slechts dan kans op succes hebben indien de vijand niet in staat is voldoende gevechtsvliegtuigen in den strijd te werpen. Helaas zal hij daartoe wel degelijk in staat zijn, tenzij hij het terrein der operatie al te ver van zijn eigen bases gekozen heeft, een fout, die wij natuurlijk niet mogen veronderstellen. Zulke bases liggen betrekkelijk dichtbij, b.v. afstand van Palau tot onzen archipel 600 km, van de Spratly eilanden 700 km (ter vergelijking Cux- hafenScape Flow ruim 900 km, CuxhafenFirth of Forth 800 km). Bij den steeds grooteren actieradius der vliegtuigen kan er geen twijfel bestaan aan de mogelijkheid, vooral in de toekomst, voor den vijand om zijne landing met voldoende luchtmacht te berekenen. Daar bij heeft die luchtmacht den steun van de scheepsartillerie (modern 15 cm geschut is voor luchtafweer te gebruiken) en wellicht van de vliegtuigen der vliegkampschepen. Wat blijft er dan van onze plaat selijke overmacht in de lucht over Nemen wij niettemin aan, dat het meest onwaarschijnlijke werke lijkheid wordt en onze bommenwerpers ongehinderd, zij het ook op groote hoogte om buiten het dichte vuur van het afweergeschut der schepen te blijven, hun bommen kunnen strooien. Wat zal dan het effect zijn Een Fransch deskundige berekent dat om een eskader van 6 kruisers te vernietigen niet minder dan 740 bommenwerpers noodig zijn, een Italiaansch vakblad voor luchtvaart schat, dat om één slagschip tot zinken te brengen 200 bommenwerpers opgeofferd moeten worden. Men zal mij tegenwerpen dat die cijfers betrekking hebben op iets anders dan stilliggende transportschepen. Inderdaad

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 78