407 technisch gespecialiseerd personeel eischen als vliegtuigen. En wat het aantal betreft: toen Nederland in 1666 ongeveer 1 millioen inwo ners telde, voeren De Ruyter en Tromp uit met een oorlogsvloot bemand met 22.000 koppen. De drie slagkruisers kosten ons Nederlan ders per hoofd 27.50. Engeland had voor zijn herbewapening een bedrag over dat op 250.per hoofd komt. Is dus een krachtige zeegaande vloot onontbeerlijk, waarom moet de kern daarvan uit slagkruisers bestaan? En waarom niet liever uit vestzak-slagkruisers zooals Japan schijnt te bouwen? Slagkruisers zijn noodig, omdat slagschepen zonder kruisersnelheid gevaar zouden loopen door een overmachtige vijandelijke slagvloot tot het gevecht onder ongunstige omstandigheden te worden gedwongen. Vestzak-slagkruisers met voldoende snelheid en geschut zouden to taal onvoldoende pantsering en bescherming tegen torpedo's hebben. Herrinnerd worde hier aan de nederlaag van de Admiraal Graf von Spee, die geheel te wijten is geweest aan te lichte pantsering. De 20 cm granaten van de Exeter sloegen door het pantser van den kommando- toren, waardoor de vuurleiding onbruikbaar werd Zelfs tegen de 15 cm projectielen van de lichte kruisers Ajax en Achilles was de von Spee niet voldoende beschermd. De Japansche vestzak-slagkruisers zouden 16.000 ton verplaatsen, dus 6000 ton meer dan de Spee, 32 mijl moeten loopen, wat 6 mijl meer is dan de Spee, en geschut van 30.5 cm (vol- ,gens sommigen 6, volgens anderen 8 stuks) tegen de Spee 6 kanons van 28 cm. De grootere snelheid en het iets zwaardere geschut in aan merking nemend, kan er van de 6000 ton verschil niet veel overblij ven voor beter pantser. Ook kan de breedte niet voldoende zijn om een goede bescherming tegen torpedo's te bevatten. Daarentegen is ons type slagkruiser gedacht als een volkomen beschermd schip, even zwaar gepantserd als de z.g. kapitale schepen der groote mogendheden. Dat de keuze van scheepstype juist is wordt bevestigd door de reactie van het buitenland. Is het niet teekenend dat n.a.v. het slag kruisersplan in Japan verklaard werd dat Nederland de Japansche bedoelingen misverstaat en dat Japan geenerlei agressie in Zuidelijke richting beoogt. Heeft de versterking van het Kon. Nederlandsch- Indische leger en van de luchtmacht tot dergelijke uitlatingen aan leiding gegeven? Onze hoogste marinedeskundigen hebben zich unaniem voor dit soort zware artillerieschepen uitgesproken, het geheele officierscorps deelt de meening der vice-admiraals, ik ben er dan ook oprecht van overtuigd, dat wij ten volle vertrouwen moeten hebben en dat het geen zin heeft aan uitspraken van minder deskundigen meer waarde te hechten. Wat zou men er van zeggen indien zeeofficieren wilden meepraten over het gebruik van anti-tankgeschut of over de bewa pening van een wielrij derscompagnie Wij laten dan ook de marine op haar eigen terrein de beoordeeling van die vraagstukken, welke niemand anders beter kan doorgronden. Mochten wij aangevallen worden, dan zou natuurlijk de hulp van andere zeemogendheden hoogst welkom zijn. Slechts wanneer wij over een vloot met offensieve kracht beschikken, hebben wij veel waarde als bondgenoot. De waarschijnlijkheid hulp te krijgen wordt in dat geval veel grooter, evenals de kans op een samen bevochten over winning. Het is duidelijk, dat die grootere kans op hulp een niet te verwaarloozen preventieve werking heeft. Ten slotte nog een geheel anderen kant van de kwestie De vloot is het eenige militaire machtsmiddel, dat allen deelen van den Staat gemeen is. Een krachtige vloot verleent niet alleen den deelen een krachtiger bescherming, doch verhoogt het gevoel van saamhoorigheid. Het welslagen van onze zelfstandigheidspolitiek is in de toekomst

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 80