C. Op dit artikel antwoordde Z. Exc. Mr. J. C. Jager te zelf- der plaatse als volgt 408 nauw verbonden met het prestige, dat wij aan het bezit van zulk een vloot ontleenen. Wie het anders wil, komt te vervallen in regionale verdediging van elk deel van den Staat, tot splitsing der marine en een uiteindelijk uiteenvallen van het geheel. DE INDISCHE DEFENSIE. Met drie slagkruisers sal 't waerachtig minder wel gaan dan met een sterke luchtmacht. OFFENSIEVE VERDEDIGING WORDT DAN EERST RECHT MOGELIJK. Wat moet deze schrijver toch een slecht begrip hebben van het karakter en het bevattingsvermogen van de lezers van mijn artikelen in dit blad In zijn gedachtengang zijn zij slechts gevoelig voor sug gestie, doch niet in staat deugdelijke argumenten naar hun juiste waarde te beoordeelen. Is het een lange afwezigheid uit het vaderland, die hem daartoe bracht Uit hoofde van zijn vroeger beroep moest hij toch weten, dat er gelukkig tal van landgenooten zijn, die bij het beoordeelen van belangrijke maatregelen veel meer letten op de deugdelijkheid der aangevoerde argumenten, dan op de propaganda, die gemaakt wordt met „de unanieme overtuiging van de meest belanghebbenden bij dien maatregel". Het huldebetoon van den heer van Heerdt is wel aan het totaal verkeerde adres gericht en uit de pen van een gepensionneerd diplomatiek ambtenaar moet dit den lezers verre van aangenaam treffen. De verleende gastvrijheid in dit blad had beter gewaardeerd kunnen worden. Doch nu ook ter zake Heeft inzender wel eenig idee van de taak van een verkenningsvloot Zoodra de vijand goed verkend is, trekt iedere verkenning, die daar tegenover in de minderheid is, zich terug, zorgende het contact zoo goed mogelijk te bewaren, om de hoofdmacht juiste verkennings- berichten te kunnen zenden. Deze zal dan haar aanvallen op het goede oogenblik inzetten en bij een zoo fantastische vlootactie als door den inzender gedacht, zal het succes onzerzijds niet twijfelachtig zijn. Welke kaarten de heer v. H. raadpleegde, toen hij afstanden van Japansch gebied tot onzen Archipel noemde, weet ik niet. Van de Palao-groep tot Nieuw-Guinea is het nog altijd duizend kilometer en erg veel steun van gevechtsvliegtuigen zal de vijand bij een landing aldaar dus niet ondervinden. De Spratley-eilanden benoorden Borneo zijn slechts lagunen en voor landvliegtuigen onbruikbaar. Inplaats van de fantastische berekeningen van Fransche en Italiaan- sche deskundigen aan te halen, deed hij beter de ervaringen van den luchtoorlog ter zee te bestudeeren, wat de trefkans van bommen werpers, zelfs op kleine oorlogsschepen betreft. Ligt in het feit, dat (de geallieerden voor milliarden dollars aan vliegtuigen in Ame rika bestellen en er alles op zetten om duizenden vliegers per jaar op te leiden, niet het duidelijkste bewijs, wat de factor luchtmacht beteekent

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 81